'چین در مقابل دموکراسی شکست می خورد'

هیلاری کلینتون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر خارجه آمریکا می گوید مقامات چین نخواهند توانست که روند تاریخ را متوقف کنند اما سعی خواهند کرد که تا آنجا که می توانند جلوی پیشرفت آنرا بگیرند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از اقدامات دولت چین در سرکوب مخالفان به شدت انتقاد کرده و گفته است که تلاش چین برای "مقاومت در برابر دموکراسی" با شکست مواجه خواهد شد.

خانم کلینتون این اظهارات را در مصاحبه با ماهنامه آتلانتیک چاپ آمریکا و همزمان با دیدار دو روزه یک هیات بلندپایه چینی از واشنگتن مطرح کرده است.

پیشتر در روز دوشنبه هم جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا گفته بود که واشنگتن و پکن در مورد مسایل مربوط به حقوق بشر با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند.

اما هیلاری کلینتون فقط سرکوب مخالفان در چین را مورد انتقاد قرار نداد. بلکه به نظر می رسید که او در اظهاراتش به این موضوع اشاره می کند که نظام فعلی حاکم بر چین بالاخره فرو خواهد پاشید و دموکراسی سرانجام حکم فرما خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با ماهنامه آتلانتیک گفت که مقامات چینی سعی دارند با محدود کردن آزادی ها روند تاریخ را متوقف کنند ، اقدامی که او آنرا تلاشی مذبوحانه توصیف کرد.

اظهارات خانم کلینتون در جریان بحثی در مورد قیامهای مردمی در خاورمیانه در طول این مصاحبه مطرح شد. قیامهایی که ظاهرا باعث نگرانی مقامات چین و سرکوب مخالفان در این کشور شده است.

خانم کلینتون گفت مقامات چینی نخواهند توانست که روند تاریخ را متوقف کنند اما سعی خواهند کرد که تا آنجا که می توانند جلوی پیشرفت آنرا بگیرند.

خانم کلینتون پیشتر در روز دوشنبه هم در اظهاراتی که در حضور مقامات چینی مطرح کرده بود گفته بود تجربه تاریخی نشان می دهد که جوامعی که به حقوق بشر احترام می گذارند از ثبات بیشتری برخوردارند و در عین حال از لحاظ شکوفایی اقتصادی هم در موقعیتی برتر قرار می گیرند.

مطالب مرتبط