تانک ها به سومین شهر سوریه حمله کردند

به روز شده:  08:39 گرينويچ - چهارشنبه 11 مه 2011 - 21 اردیبهشت 1390

کشته شدن دستکم پنج نفر از مخالفان دولت سوریه

گزارش‌های رسیده از حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، حاکی است که تانک‌های ارتش بخشی از شهر را گلوله باران کرده‌اند. به گفته مخالفان دستکم پنج نفر در این گلوله باران‌ها امروز کشته شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گزارش ها از سوریه حاکی است که حمص، سومین شهر بزرگ این کشور که در شمال دمشق، پایتخت، قرار دارد، زیر آتش تانک های ارتشی بوده است.

بنا به گزارش های متعدد، منطقه مسکونی باب عمرو در ساعات بامدادی روز چهارشنبه (یازدهم مه)، مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفته است.

یکی از ساکنان حمص به بی بی سی گفت که چهار روز است که باب عمرو تحت محاصره بوده و مردم آب و برق نداشته اند و دسترسی آنها به مراقبت های پزشکی نیز قطع شده است.

او گفت میان نیروهای امنیتی و ساکنان محلی که در برابر سربازان با تفنگ شکاری مقاومت کرده اند، درگیری رخ داده است.

تائید این مشاهدات ممکن نبوده است.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از بیروت لبنان، می گوید نیروهای امنیتی سوریه با پشتیبانی تانک ها موج مخالفت و اعتراض علیه دولت بشار اسد را در سراسر این کشور سرکوب کرده اند.

آنها به روستاهای واقع در اطراف حمص و شهرک های اطراف درعا، در جنوب سوریه، حمله کرده اند.

نیروهای امنیتی سوریه با پشتیبانی تانک ها موج مخالفت و اعتراض علیه دولت بشار اسد را در سراسر این کشور مورد حمله و سرکوب قرار داده اند

به گفته گزارشگر بی بی سی در بیروت تظاهرات در شهرک جاسم، در شمال درعا، تا سر رسیدن سربازان و تانک ها در شامگاه سه شنبه (۱۰ مه)، ادامه داشته است.

روزهای متمادی است که جاسم و شهرک های دیگر این منطقه، که به طور مسالمت آمیز دست به اعتراض زده اند، تحت محاصره نیروهای امنیتی بوده اند.

نزدیک به دو هفته است که ارتباط شهر درعا با خارج از این شهر، توسط سربازان و تانک های آنها قطع شده است. دهها نفر کشته و صدها نفر دیگر بازداشت شده اند.

دولت می گوید که وضعیت در درعا در حال حاضر عادی است اما هنوز هم به ماموران امداد رسانی سازمان ملل متحد اجازه نمی دهد وارد این شهر شوند.

داستانی مشابه در شهرک ها و روستاهای اطراف حمص در جریان بوده است.

در این منطقه نیروهای امنیتی به دنبال گروه هایی هستند که آنها را باندهای تروریستی مسلح توصیف می کنند.

آنها می گویند که بسیاری را کشته و مجروح کرده اند و دهها نفر از اعضای این "باندها" را اسیر، و مهمات و سلاحشان را ضبط کرده اند.

نیروهای امنیتی سوریه همچنین گفته اند که صد و پنجاه دستگاه موتوسیکلت متعلق به این باندها را که با استفاده از آنها دست به حملات تروریستی می زده اند، تصرف کرده اند.

گزارشگر بی بی سی در بیروت می گوید به رغم سرکوب معترضان، گزارش های ارسالی از نقاط مختلف سوریه حاکی است که برگزاری تظاهرات برای همبستگی علیه رئیس جمهوری و دولتش ادامه دارد.

به گفته گزارشگر بی بی سی به نظر می رسد که هر زمان که نیروهای دولت سوریه آتش اعتراض در یک نقطه را خاموش می کند، معترضان در یک گوشه دیگر ظاهر می شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.