ادامه نگرانی‌ها از وضعیت نامعلوم هنرمند زندانی چینی

به روز شده:  15:37 گرينويچ - چهارشنبه 11 مه 2011 - 21 اردیبهشت 1390

نگرانی‌ از وضعیت نامعلوم آی وی‌وی

یکی از سرشناس‌ترین و بحث‌برانگیزترین هنرمندان جهان مدتی است ناپدید شده. پلیس چین، سی و هشت روز پیش در فرودگاه پکن آی وی‌وی را دستگیر کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با گذشت بیش از یک ماه از بازداشت آی وی‌وی، هنرمند سرشناس چینی توسط دولت این کشور، نگرانی ها در مورد وضعیت نامشخص او همچنان ادامه دارد.

آنیش کاپور، مجسمه ساز مشهور بریتانیایی ضمن محکوم کردن ادامه بازداشت آی وی وی، از گالری های هنری خواسته در اعتراض به این موضوع یک روز را تعطیل کنند.

آی وی وی که از سرسخت ترین منتقدان دولت چین در بحث حقوق بشر محسوب می شود، از اوایل ماه آوریل امسال و پیش از سفر به هنگ کنگ در فرودگاه پکن بازداشت شد. از آن زمان تا کنون کوچک ترین اطلاعی در مورد وضعیت او در بازداشت در دست نیست و نزدیکان او موفق به دیدار یا گفتگو با او نشده اند.

آقای کاپور با وجود آنکه می گوید از نزدیک با آی وی وی آشنایی نداشته، اما به نشانه احترام و همدردی تازه ترین اثرش در پاریس را به او اهدا کرده است.

آنیش کاپور در گفتگو با یکی از برنامه های شبکه چهار رادیوی بی بی سی گفت که هنرمندان باید با "یک صدای مشترک" صحبت کنند.

دولت چین تا کنون دلیل روشنی را در مورد بازداشت آقای آی عنوان نکرده است اما مسئولان بدون ارائه جزییات می گویند او را در ارتباط با جرائم اقتصادی بازداشت کرده اند.

"اگر حکومت ها به اندازه ای دچار جنون و توهم اند که مجبورند هنرمندان را بازداشت و زندانی کنند، این تنها نشان دهنده میزان توحش آنهاست"

آنیش کاپور، مجسمه ساز

گائو گه، خواهر آی وی‌وی به بی بی سی گفته است که از زمان بازداشت برادرش موفق به گفتگو با او نشده و حتی از محل نگهداری او بی خبر است.

آنیش کاپور در بخشی از گفتگوی خود با بی بی سی این شرایط را "مسخره" توصیف کرد: "اگر حکومت ها به اندازه ای دچار جنون و توهم اند که مجبورند هنرمندان را بازداشت و زندانی کنند، این تنها نشان دهنده میزان توحش آنهاست".

آقای کاپور که از برندگان جایزه ترنر هم بوده است می گوید با وجود ابراز نگرانی وزرای خارجه کشورهای اروپایی در مورد وضعیت آی وی وی، هنوز باید اقدامات بیشتری برای آزادی او صورت گیرد.

او از جامعه هنری در سراسر دنیا خواست در دفاع از آی وی وی متحد شوند: "شاید موزه ها و نمایشگاههای هنری در سراسر جهان باید یک روز را تعطیل اعلام کنند".

کاپور در طراحی اثر تازه اش از یک موجود دریایی عظیم الجثه نظیر نهنگ الهام گرفته است و آن را در سالن غار مانند گران پله (قصر بزرگ) در پاریس اجرا و نصب کرده است. او این اثر را "یک شیء واحد، یک فرم واحد و یک رنگ واحد" دانسته است و آن را به آی وی وی اهدا کرده است.

برگزاری دو نمایشگاه از آثار آی وی وی در لندن

در همین حال قرار است روز پنجشنبه، دوازدهم ماه مه دو نمایشگاه از آثار آی در لندن راه اندازی شوند.

سامرست هاوس، در مرکز لندن نمایشگاهی از اثر "حلقه حیوانات" آی وی وی را تا ۲۶ ماه ژوئن برگزار خواهد کرد.

در این اثر ۱۲ مجسمه برنزی به شکل سر حیوانات که بازسازی نمادهای باستانی ماههای گاهشمار چینی است به چشم می خورد.

کلیک برای دیدن آلبوم عکس این نمایشگاه اینجا را کلیک کنید

از روز جمعه این هفته هم "گالری لسون" در لندن بعضی از کلیدی ترین آثار آی وی وی در ۶ سال گذشته را به نمایش خواهد گذاشت.

گرگ هیلتی، مدیر گالری لسون از آی وی وی به عنوان "یکی از شخصیت های پیشروی فرهنگی نسل خود" نام می برد که "برای ایجاد تغییرات اجتماعی از طریق هنرش، همواره خود را با شجاعت در معرض خطر قرار داده است".

آقای هیلتی از آی وی وی به عنوان نمونه یک منتقد اجتماعی یاد می کند که تلاش های او برای ترویج آزادی بیان هم در داخل چین و هم در سطح بین المللی قابل تقدیر است.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به ادامه بازداشت آی وی وی گفت که دولت بریتانیا عمیقا نگران بازداشت افراد و ناپدید شدن فعالان، هنرمندان و خبرنگاران در چین است. او در نهایت می گوید که چنین مواردی در نهایت تعهد دولت چین در اجرای معیارهای جهانی حقوق بشر را به زیر سئوال می برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.