بانکدار سریلانکایی در ارتباط با تخلف ۶۰ میلیون دلاری مجرم شناخته شد

راج راجه رانام حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای راجه رانام در حدود ۶۰ میلیون دلار در ارتباط سوء استفاده از اطلاعات در انجام معاملات بانکی و سرمایه گذاری مجرم شناخته شده است

دادگاهی در شهر نیویورک راج راجه رانام، بانکدار میلیاردر سریلانکایی الاصل را در ارتباط با سوء استفاده از اطلاعات محرمانه بانکی در انجام معاملات که دهها میلیون دلار برای او درآمد زا بوده مجرم شناخته است.

این حکم پس از یک محاکمه ۸ هفته ای صادر شده است و آقای راجه رانام را در ۱۴ مورد در ارتباط با توطئه و نقض اصول حفاظت از اطلاعات حساس بانکی مجرم شناخته و به ۲۵ سال زندان محکوم کرده است.

ناظران این پرونده را بزرگترین مورد سوء استفاده از اطلاعات داخلی در تجارت ریسک (Hedge Fund) در تاریخ بانکداری دانسته اند.

یکی از اصلی ترین شواهدی که در این دادگاه علیه راج راجه رانام استفاده شد، فایل های شنود مکالمات تلفنی او با کارکنان شرکت های سرمایه گذاری بوده است.

با وجودی که دادستان ها از بیم اینکه آقای راجه رانام به سریلانکا فرار کند خواهان حبس او شده بودند، اما او تا تاریخ ۲۹ ژوئیه امسال با سپردن وثیقه ای ۱۰۰ میلیون دلاری موقتا آزاد شده است.

البته رفت و آمدهای او در این مدت از طریق یک تراشه الکترونیکی کنترل خواهد شد.

دادستان ها از ابتدای بررسی این پرونده اعلام کرده بودند که سوء استفاده از اطلاعات حساس داخلی در داد و ستد ریسک در بازارهای مالی آمریکا بسیار رایج است.

آنها می گویند قصد داشته اند با مجازات عاملان این پرونده راه را برای پیگرد قانونی تخلفات مشابه در آینده هموار کنند.

به نظر می رسد از این پس کارکنان شرکت های سرمایه گذاری و کسانی که در بازارهای مالی آمریکا فعالیت می کنند نگران شنود مکالمات تلفنی خود از طریق ماموران پلیس فدرال آمریکا خواهند بود.

همچنین شرکت های فعال در زمینه صندوق های سرمایه گذاری داد و ستد و تجارت ریسک، نگران نظارت بیش از پیش پلیس و دولت در فعالیت های خود خواهند بود.

وکیل مدافع آقای راجه رانام گفته است درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه را مطرح خواهد کرد. ظرف ۱۸ ماه گذشته دفتر دادستانی فدرال در ایالت نیویورک ۴۷ نفر را در ارتباط با موارد سوء استفاده از اطلاعات حساس در تجارت ریسک متهم کرده که از آن میان آقای راجه رانام سی و پنجمین نفری است که مجرم شناخته می شود.

مطالب مرتبط