افزایش شدید محبوبیت اوباما در آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption 73 درصد از مردم آمریکا معتقدند که آقای اوباما عاملی موثر در مقابله با حملات تروریستی است.

بر اساس نظرسنجی هایی که بعد از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده انجام شده است، محبوبیت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در طی دو سال اخیر به ۶۰ درصد، یعنی بالاترین میزان خود رسیده است.

این نظر سنجی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس و شرکت پژوهشی جی اف کی (GFK) انجام شده نشان می دهد که بیش از نیمی از آمریکایی ها معتقدند که آقای اوباما شایستگی پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را دارد.

نشانه هایی که ممکن است به نگرانی جمهوریخواهان بیفزاید این است که بر اساس این نظر سنجی موقعیت پرزیدنت اوباما نه تنها در عرصه سیاست خارجی بلکه در مسائل اقتصادی نیز تقویت شده است.

علاوه بر آن، بر اساس این نظر سنجی، این تغییر عقیده آمریکایی های بی طرف بوده که نتیجه نظر سنجی را نسبت به گذشته معکوس کرده است.

این دسته از آمریکایی ها تاکنون به هیچیک از احزاب تعهد خاصی نداشته اند ولی اکنون دیدگاهشان بیشتر متمایل به سمت سیاست های باراک اوباماست.

این افراد در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ۲۰۱۲ بخش عمده ای از رای دهندگان را تشکیل خواهند داد.

اکثریت چشمگیری از مردم آمریکا اکنون باراک اوباما را رهبری مقتدر می دانند که آمریکا را در مقابل تهدیدات در امان نگه خواهد داشت.

همچنین بر اساس این نظر سنجی، اکنون ۷۳ درصد از مردم معتقدند که آقای اوباما عاملی موثر در مقابله با حملات تروریستی است.

مردم همچنین از عملکرد آقای اوباما در افغانستان، عراق و به طور کلی روابط آمریکا با سایر کشورها رضایت بیشتری نسبت به گذشته دارند.

اقتصاد بزرگترین دغدغه آمریکایی ها

با وجود روند آهسته احیای اقتصاد از زمان آغاز بحران مالی جهانی، ۵۲ درصد از آمریکایی ها از نظارت پرزیدنت اوباما بر مسائل اقتصادی رضایت دارند.

بر اساس نظرسنجی اخیر، میزان محبوبیت باراک اوباما در این زمینه از زمان انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۹ به بالاترین حد خود رسیده است.

همینطور ۵۲ درصد از آمریکایی ها از نحوه عملکرد او برای مقابله با نرخ بالای بیکاری که روی ۹ درصد ثابت مانده، راضی هستند.

البته مسئله اقتصاد همچنان از بزرگترین دغدغه های مردم آمریکاست.

با بهبود اوضاع کاریابی و گزارش مثبتی که در هفته های اخیر منتشر شد و نشان داد شرکت ها اکنون مجددا آغاز به استخدام کرده اند، و بر همین اساس برداشت مردم از چشم انداز اوضاع مالی بهبود یافته است.

تعداد بیشتری از مردم اکنون معتقدند که اوضاع اقتصادی در ماه اخیر بهتر شده و احتمالا در سال آینده از این هم بهتر خواهد شد.

نظرسنجی اخیر نشان می هد که تعداد بیشتری از آمریکایی ها، حدود ۴۵ درصد نسبت به ۳۵ درصد در ماه مارس، می گویند که آمریکا در مسیر درستی قرار دارد.

این در حالی است که ۵۲ درصد هنوز معتقدند آمریکا در مسیر درستی قرار ندارد.

این به آن معناست که آقای اوباما برای قانع کردن بخشی از مردم که هنوز از اوضاع موجود ناراضی اند، باید به تلاش های خود ادامه دهد.

محبوبیت سیاسی آقای اوباما در زمان بسیار حساسی افزایش یافته است.

او در آستانه مبارزات انتخاباتی و سرگرم مذاکرات مقدماتی درباره کسری بودجه هنگفت کشور با جمهوریخواهان است که دارای اکثریت در مجلس نمایندگان هستند.

این نظرسنجی نشان می دهد که اکثریت چشمگیری از مردم آمریکا عملیات خطرناک و شبانه نیروهای آمریکایی در ابیت آباد پاکستان علیه اسامه بن لادن را تایید می کنند.

اما این واقعه نظر آنها در مورد عملیات ارتش آمریکا در افغانستان را تغییر نداده است.

آنها همچنان مخالف حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان هستند و بیشتر آنها با نقشه آقای اوباما برای بیرون آوردن نیروهای آمریکایی از این کشور موافقند.

مطالب مرتبط