اتهام قاچاق انسان برای ایرانی مظنون در استرالیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption استرالیا در جزیره کریسمس مرکزی را برای رسیدگی به تقاضاهای پناهجویان برپا کرده است

استرالیا یک مرد ایرانی را متهم کرده که سفر دریایی مهاجران غیرقانونی را که سال پیش در نزدیکی جزیره کریسمس دچار حادثه شدند، برنامه ریزی کرده بود.

این مظنون ایرانی که همچنین تابعیت استرالیا را دارد، "علی خرم حیدرخانی" نام دارد و اتهام وارده به او شامل ۸۹ فقره قاچاق انسان است.

در حادثه پانزدهم دسامبر ۲۰۱۰، حدود پنجاه نفر مهاجر غیرقانونی کشته شدند.

گفته می شود که آنها ایرانی، عراقی و کرد بودند و تلاش داشتند از طریق اندونزی وارد استرالیا شوند که قایق آنها در نزدیکی جزیره کریسمس دچار توفان شد و به صخره خورد.

جزیره کریسمس جزو قلمرو استرالیا در آبهای اقیانوس هند است.

استرالیا در جزیره کریسمس، مرکزی را برای رسیدگی به تقاضاهای پناهجویان برپا کرده است.

آقای حیدرخانی، ۴۰ ساله، از دادگاه تقاضای آزادی به قید وثیقه کرد که این تقاضا مورد قبول واقع نشد. او در غرب استرالیا محاکمه خواهد شد.

قبل از آقای حیدرخانی سه مرد دیگر، که سوار قایق غرق شده، بودند و جان سالم به در بردند، متهم شدند که در قاچاق گروه مهاجران غیرقانونی مشارکت داشته اند.

گارد ساحلی استرالیا توانست چهل و دو سرنشین این قایق را زنده از آب بیرون بکشد.

برندان اوکانر، وزیر کشور استرالیا، گفت کشورش به همکاری خود با کشورهای همسایه ادامه می دهد تا آنهایی را که می خواهند با به خطر انداختن جان افراد کسب درآمد کنند، تحت پیگرد قانونی قرار دهد و مجازات کند."

"تحت پیگرد قانونی و مجازات"

علی خرم حیدرخانی در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در اندونزی دستگیر شد.

۸۹ فقره اتهامی که به او وارد شده، در کنار پرونده قایق غرق شده در جزیره کریسمس، شامل سه مورد دیگر از قاچاق پناهجویان غیرقانونی نیز می شود.

وزیر کشور استرالیا گفت: "کسانی که برای متقاضیان پناهندگی دام پهن می کنند و آنها را سوار قایق هایی می کنند که مناسب سفرهای طولانی دریایی نبوده و برای مسافران خطر جانی دارد، مجازات خواهند شد."

در حال حاضر بیش از ۱۷۰۰ پناهجو در مرکز جزیره کریسمس در بازداشت بسر می برند.

این جزیره در ۲۶۰۰ کیلومتری استرالیا قرار دارد اما با اندونزی فقط سیصد کیلومتر فاصله دارد.

مرکز رسیدگی به تقاضای پناهجویان که در جزیره کریسمس قرار دارد اخیرا با مالزی توافقنامه امضا کرد که تقاضای هشتصد پناهجو را که با قایق به استرالیا آمده اند به این کشور منتقل کند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط