بررسی آینده پیمان شنگن در نشست وزیران اروپا

شنگن حق نشر عکس AFP
Image caption هزاران مهاجر فرانسوی زبان تونسی ماه گذشته با دریافت ویزای شنگن از ایتالیا خود را به خاک فرانسه رساندند

وزرای کشور اتحادیه اروپا برای بررسی پیشنهادهای بحث برانگیزی که در مورد تغییر قوانین مربوط به پیمان شنگن مطرح شده است تشکیل جلسه داده اند.

در حال حاضر اتباع کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا در صورت دریافت ویزای ورود به هر یک از کشورهای امضا کننده پیمان شنگن، اجازه رفت و آمد به سایر کشورهای عضو این پیمان را دارند.

اما پس از هجوم مهاجرانی که از بحران های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا به اروپا گریخته اند، اختلاف نظرهایی در مورد چگونگی کنترل مرزها در کشورهای عضو پیمان شنگن به وجود آمده است.

ایتالیا و مالتا که از نخستین نقاط ورود مهاجران شمال آفریقا به اتحادیه اروپا محسوب می شوند، از سایر کشورهای عضو شنگن خواسته اند که در بررسی پرونده این مهاجران به آنها کمک کنند.

البته بر اساس قوانین شنگن، کشورهای امضاءکننده این پیمان می توانند در موارد خاص کنترل بر مرزهای خود را به منظور اطمینان از نظم عمومی افزایش دهند.

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا این هفته گفته بود که چنین اقداماتی باید در موارد استثنایی و تنها به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرند.

آقای باروسو تاکید داشت که آزادی رفت و آمد در میان کشورهای عضو پیمان شنگن، یکی از اصول بنیادین اتحادیه اروپا محسوب می شود.

تنها یک روز پیش از اجلاس وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل، دانمارک اعلام کرد که ظرف چند هفته آینده ایست های کنترل و بازرسی را در مرز خود با آلمان و سوئد برپا خواهد کرد.

دانمارک قصد دارد به شکل تصادفی اقدام به بازرسی اتومبیل ها و پاسپورت مسافران کند و علاوه بر کنترل نقاط مرزی از طریق دوربین های مداربسته، بر تعداد ماموران گمرک خود بیفزاید.

بر اساس گزارش ها، در پیش بودن انتخابات اثر جدی در تصمیم تازه دانمارکی ها داشته است.

آینده شنگن؟

در سال ۱۹۸۵ رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند در شهری به نام شنگن در لوکزامبورگ با هم دیدار کردند و اصول اولیه حذف کنترل های مرزی را پایه گذاری کردند.

با این حال پیمان شنگن به شکل امروزی آن یک دهه بعد و با الحاق ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان به این پیمان اجرایی شد. از آن زمان تا به امروز کشورهای اروپایی بیشتری به امضاء کنندگان این پیمان پیوستند تا جاییکه امروزه ۲۵ کشور عضو شنگن هستند.

چند هفته پیش بعد از آنکه ایتالیا برای هزاران نفر از مهاجران فرانسوی زبان تونسی ویزای شنگن صادر کرد، روابط سیاسی ایتالیا و فرانسه با تنش هایی همراه شد. بسیاری از این مهاجران با قطار خود را به فرانسه رسانده اند.

مقامات رسمی اتحادیه اروپا می گویند توقع نمی رود در جلسه روز پنجشنبه، دوازدهم ماه مه، نتایج ملموسی در مورد مقررات شنگن حاصل شود. اما احتمالا اصلاحات در این توافقنامه در اجلاس اتحادیه اروپا که ماه آینده میلادی برگزار می شود به تایید نهایی خواهد رسید.

مطالب مرتبط