اهداف شورای همکاری خلیج فارس در منطقه

برخی مقام های شورای همکاری خلیج فارس حق نشر عکس AP
Image caption اعضای شورای همکاری خلیج فارس در صدد تحکیم پادشاهی های هوادار غرب در منطقه هستند

استقبال از پذیرش پادشاهی اردن و مراکش به عضویت شورای همکاری خلیج فارس سوال‌های زیادی را در باره انگیزه این شورا با توجه به تحولات جهان عرب مطرح کرده است.

روز سه شنبه ۱۰ ماه مه (بیستم اردیبهشت ماه) در نشست شش کشور این شورا در ریاض پایتخت عربستان سعودی ضمن اعلام بررسی عضویت این دو کشور ، در مورد رابطه با ایران و تحولات یمن و لیبی نیز بحث و گفتگو شد .

به گفته تحلیلگران شورای همکاری خلیج فارس با صحه گذاشتن بر حمایت نظامی عربستان سعودی و امارات متحد عربی از پادشاهی بحرین، یکی از مهمترین اهداف خود را که تقویت نظام های حاکم در مقابل موج نارضایتی های مردم است آشکار می کند. زیرا پذیرش دو کشوری که در جوار خلیج فارس نیستند با ترکیب جغرافیایی این شورا هماهنگ نیست.

با وجود آنکه عراق بیشتر از مراکش واجد شرایط این عضویت است، عربستان سعودی هیچ گاه به نوری مالکی نخست وزیر عراق به دلیل نزدیکی او به شیعیان و ایران اعتماد نکرده است.

شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۱ پس از انقلاب اسلامی ایران و یک سال بعداز آغاز جنگ ایران و عراق تشکیل شد.

هدف از تشکیل این شورا در آغاز ترغیب مناسبات اقتصادی و نظامی کشورهای حوزه خلیج فارس بود اما با گذشت زمان و جنگ هایی که در منطقه روی داد مسائل امنیتی در اولویت این شورا قرارگرفت.

توسعه اقتصاد و حوزه نفوذ

بر اساس برآوردهای بانک دوحه قطر تولید ناخالص داخلی شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری به یک تریلیون و چهار صد و دو میلیارد دلار خواهد رسید که آن را در ردیف سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار خواهد داد.

با وجود اینکه اردن و مراکش مجموعا دویست میلیارد دلار به این تولید خواهند افزود اما ظرفیت چشمگیری برای توسعه گردشگری، صنعت و بخش های بازرگانی دارند که برای شورای همکاری خلیج فارس بسیار نوید دهنده است.

در صورت پیوستن مراکش و اردن مساحت کشورهای عضو از دو میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع به سه میلیون و سیصد هزار کیلومتر مربع توسعه پیدا می کند و جمعیت کل کشورهای عضو از ۳۹ میلیون نفر به هفتاد و هفت میلیون نفر تقریبا دو برابر خواهد رسید که مساوی جمعیت ایران خواهد بود.

ایران یکی از عوامل مهم تنظیم معادلات جدید شورای همکاری خلیج فارس در منطقه است .

رابطه ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در پی مداخله نظامی عربستان سعودی و امارات متحد عربی در بحرین رو به وخامت گذاشته است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، قطر، عمان و بحرین تشکیل دهنده شورای همکاری خلیج فارس هستند.

در پی بروز ناآرامی ها در شماری از کشورهای عربی، شورای همکاری خلیج فارس ایران را متهم به تلاش برای بی ثبات کردن حکومت های عربی کرده است. ایران این اتهام را رد می کند.

ایران به شدت از عربستان سعودی به خاطر اعزام نیروی نظامی به بحرین برای کمک به دولت آن کشور در برابر معترضان انتقاد کرده است.

این درحالی است که به گفته این شورا کشورهای عضو در قبال حفظ ثبات و امنیت یکدیگر تعهد سپرده‌اند .

حفظ پادشاهی

به گفته تحلیل گران مسائل منطقه ای گسترش شورای همکاری خلیج فارس نه تنها به دلیل تغییرات و تحولات منطقه ای است بلکه ایجاد جبهه محکم تر و متحد تر در مقابل ایران است

بعضی از کارشناسان امور منطقه معتقدند که اعضای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی در صدد تحکیم پادشاهی های هوادار غرب در منطقه هستند.

اردن و مراکش داران نظام پادشاهی هستند و با مشکل حاد خصومت شیعه و سنی روبرو نبوده و موج قیام های منطقه ای هنوز به این دو کشور نرسیده است، گرچه نارضایتی های مردم به صورت تظاهرات کوچک نشان داده شده است .

اردن و مراکش احتمالا در صورت پیوستن به شورا ملزم به سپردن تعهد به حمایت از دیگر کشورهای عضو خواهند شد که عامل دیگری برای تقویت قدرت مقابله شورا با تهدیدات امنیتی خواهد شد.

مطالب مرتبط