عفو بین الملل: رسانه های اجتماعی شمشیر دو لبه هستند

سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سوریه و لیبی از کشورهایی هستند که با معترضان به شدت برخورد کرده اند

سازمان عفو بین الملل می گوید دیکتاتورها در جهان عرب از رسانه های اجتماعی برای سرکوب معترضان استفاده می کنند.

این سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر در تازه ترین گزارش سالانه خود از وضع حقوق بشر در جهان، از شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک به خاطر تسهیل بزرگ ترین قیام عمومی بر ضد حکومت های خودکامه از زمان پایان جنگ سرد تجلیل کرده است.

به گزارش این سازمان، رسانه های اجتماعی صدای آزادیخواهی و عدالت طلبی را در سراسر جهان عرب بلندتر کرده و فرصت بی سابقه ای را برای بهبود وضع حقوق بشر ایجاد کرده است.

اما این سازمان هشدار داد به رغم کمک بزرگ رسانه های اجتماعی در کشورهایی مانند مصر و تونس برای دور زدن سانسورهای دولتی، حکام کشورهای دیگر از آن به عنوان ابزار سرکوب استفاده می کنند.

به گزارش عفو بین الملل، آینده اعتراض های گسترده در خاورمیانه مشخص نیست و این منطقه "روی لبه چاقو حرکت می کند."

به گفته سلیل شتی، دبیرکل عفو بین الملل، حکومت های خودکامه در حال برای جلو افتادن از فعالان سیاسی در کاربری فناوری های جدید و سرکوب بهتر آنها تقلا می کنند.

آقای شتی گفت: "جای شک نیست که اینترنت فضای آزاد قابل توجهی را به وجود آورده ... ولی باید به یاد داشته باشیم که این فرصت به حکومت ها امکان سرکوب مردم را هم داده است."

آقای شتی از لیبی به عنوان یکی از نمونه های کاربرد فناوری های پیچیده و گران قیمت به وسیله حکومت برای سرکوب معترضان نام برد.

عفو بین الملل همچنین از تشدید کنترل و سانسور اینترنت در کشورهایی مانند چین، ایران و جمهوری آذربایجان که نگران سرایت ناآرامی های کشورهای عربی به جوامع خود هستند، خبر داده است.

بر اساس این گزارش، انتشار یک درخواست در اینترنت برای برپایی انقلاب در چین باعث شد بیشتر از ۱۰۰ فعال سیاسی و ناراضی ناپدید شوند.

عفو بین الملل در گزارش خود همچنین به شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت و تلفن همراه هشدار داد در صورت کمک به دولت ها برای جاسوسی علیه شهروندان به همدستان نظام های خودکامه تبدیل خواهند شد.

مطالب مرتبط