پلیس راهنمایی و رانندگی بریتانیا 'قدرتمندتر' می‌شود

مینی ماینری که به رنگ پرچم بریتانیا در آمده حق نشر عکس Getty
Image caption ماموران پلیس بریتانیا از این پس اجازه خواهند یافت که متخلفان رانندگی را در محل جریمه کنند

دولت بریتانیا بر آن است تا به ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی این کشور اجازه دهد که از این پس متخلفان قوانین رانندگی را به جای احضار به دادگاه در محل جریمه کنند.

مقام های دولتی می گویند رانندگانی که با فاصله بسیار نزدیک با سایر خودروها حرکت می کنند و اصطلاحا سپر به سپر می رانند یا از لا به لای خودروهای دیگر مانور می دهند، اغلب با برخورد قانونی مواجه نمی شوند و اجرای قانون جدید برخورد با چنین متخلفانی را موثرتر می کند.

بدین ترتیب رانندگان متخلف از این پس با جریمه ۸۰ پوندی (بیش از یکصد و پنجاه هزار تومان) و درج سه امتیاز منفی در پرونده رانندگی‌شان مواجه خواهند شد.

از طرف دیگر، منتقدان این قانون، اتخاذ چنین رویکردی را که قرار است از سال آینده اجرا شود، بیش از حد ساده انگارانه می دانند.

در حال حاضر، رانندگان بی دقت و خطرآفرین، با احضار به دادگاه مورد بازجویی قرار می گیرند و قاضی دادگاه در مورد برخورد قانونی با این افراد و میزان جریمه رانندگی تصمیم می گیرد.

وزرات حمل و نقل و ترافیک بریتانیا همچنین در حال تهیه لایحه ای است که به موجب آن محدودیت های جدیدی برای سرعت رانندگی در خیابان های شهری و بزرگراه های انگلستان، ولز و اسکاتلند اتخاذ می شود.

بنابراین لایحه جدید، حداکثر سرعت رانندگی در بزرگراهها از ۷۰ مایل (۱۱۲ کیلومتر ) در ساعت به ۸۰ مایل (۱۲۸ کیلومتر) در ساعت افزایش خواهد یافت اما حداکثر سرعت رانندگی در جاده های فرعی کاهش خواهد یافت.

رانندگی تحت تاثیر مواد مخدر و الکل

فیلیپ هاموند، وزیر حمل و نقل بریتانیا در آستانه تقدیم لایحه جدید قوانین راهنمایی رانندگی به پارلمان بریتانیا، به بی بی سی گفت که قوانین جدید با رانندگانی که بی دقت وسیله نقلیه خود را می رانند و رانندگان خطرآفرین شناخته می شوند، به طور جدی و بدون اغماض برخورد خواهد کرد اما با کسانی که ندرتا تخلفات کوچک رانندگی مرتکب می شوند، برخوردی ملایم تر خواهد داشت.

سازمان حمل و نقل و ترافیک اعلام کرده است که بر اساس قوانین جدید، همچنین با رانندگانی که در حالت مستی یا نشئگی رانندگی می کنند به شدت برخورد خواهد شد و منافذ موجود در قوانین قبلی که به چنین رانندگانی امکان فرار از قانون را می داد، بسته خواهد شد.

Image caption منتقدان قوانین جدید راهنمایی می گویند جریمه کردن یک راننده متخلف در محل ممکن است مانع از ادامه برخورد قانونی با او در دادگاه شود

بنابر اعلام این سازمان، رانندگانی که به علت مصرف میزان غیرمجاز الکل و مواد مخدر متوقف شوند، مجبور خواهند بود برای اخذ مجدد گواهینامه رانندگی، دورهای آموزشی، امتحان های کتبی و عملی را بگذرانند.

دادگاه های بریتانیا هم با استناد به قوانین جدید، قدرت بیشتری خواهند یافت تا وسایل نقلیه متخلفان جدی قوانین راهنمایی و رانندگی را روانه پارکینگ ها کرده و از حضور آنها در خیابانها جلوگیری کنند.

'بزرگترین خطر'

سخنگوی سازمان حمل و نقل و ترافیک می گوید: "با مجاز کردن ماموران پلیس به صدور جریمه برای رانندگانی که جان دیگران را به خطر می اندازند، ما موفق خواهیم شد که جاده ها و خیابان های بریتانیا را بیش از پیش امن کنیم."

او همچنین تاکید کرده است که قوانین جدید مانع از تعقیب و برخورد قانونی با متخلفان جدی قوانین رانندگی نخواهد شد و این افراد علاوه بر دریافت برگ جریمه در محل، ممکن است برای ادامه برخورد قانونی به دادگاه احضار شوند.

با این حال، موسسه رانندگان حرفه ای از لایحه پیشنهادی دولت برای وضع قوانین جدید انتقاد کرده است.

کارشناسان این موسسه می گویند که جریمه کردن یک راننده متخلف در محل ممکن است مانع از ادامه برخورد قانونی با او در دادگاه شود و بدین ترتیب متخلفان جدی قوانین راهنمایی و رانندگی از برخورد قانونی بیشتر مصون بمانند.

آنها معتقدند که این قوانین همچنین ممکن است که ماموران پلیس را تشویق کند که از پیگیری بیشتر برای برخورد قانونی با متخلفان خطر آفرین طفره روند.

در همین حال، پروفسور استفان گلایستر، مدیر کلوپ عالی خودرو و رانندگی بریتانیا، معتقد است که قوانین جدید راهنمایی و رانندگی می بایست در برابر کسانی که رفتار آنها در هنگام رانندگی می تواند به رفتاری ضد اجتماعی تعبیر شود، برخورد کند اما همزمان در مورد اینکه آیا این قوانین به اندازه کافی از ماموران پلیس برای مقابله با متخلفان حمایت می کند یا خیر.

آقای گلایستر می گوید که سه عامل مهم برای موفقیت در اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی عبارتند از : "تقویت پلیس، تقویت پلیس و تقویت پلیس!"

به عقیده او بدون تقویت و توانمندسازی نیروهای پلیس، تغییر قوانین و اتخاذ استراتژی های جدید چاره ساز نخواهد بود.