درخواست مجلس پاکستان برای بازنگری در روابط با آمریکا

پاکستان حق نشر عکس AP
Image caption پاکستانی ها خشم خود را از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی ابراز کرده‌اند

مجلس پاکستان،پس از عملیات کماندوهای آمریکایی و کشته شدن اسامه بن لادن، خواستار بازنگری در روابط این کشور با آمریکا شده است.

نمایندگان مجلس پس از جلسه طولانی در خصوص این عملیات، خواستار تحقیقات مستقل در این رابطه شدند.

آنها همچنین ممنوعیت عبور کاروان های ناتو را در صورتی که آمریکا به حملات هواپیماهای بدون سرنشینش پایان ندهد، به اتفاق آرا تصویب کردند.

این جلسه دو بمب گذاری در شمال غرب پاکستان را که هشتاد کشته بر جای گذاشت، دنبال می کند.

در این حمله دستکم ۱۲۰ نیز زخمی شدند.

روابط پرتنش

طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و اعلام کرد به تلافی مرگ اسامه بن لادن، امسال مرگبارترین سال برای نیروهای امنیتی خواهد بود.

براساس گزارش های خبری، پس از عملیات آمریکا در ابیت آباد پاکستان، روابط دو کشور به شکل بی سابقه ای پرتنش و سرد شده است.

اعضای کنگره آمریکا نیز درخواست کردند تا این کشور کمک های میلیارد دلاری خود به اسلام آباد را قطع کند. این افراد می گویند برخی از مقامات پاکستانی از اختفا اسامه بن لادن در کشورشان اطلاع داشتند.

مجلس پاکستان روز شنبه اعلام کرد که عملیات آمریکا در این کشور نقض حاکمیت پاکستان بوده است.

قطعنامه مجلس پس از نشست ده ساعته و تحت تدابیر امنیتی به تصویب رسید.

در بخشی از این قطعنامه که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده، آمده است: "مردم پاکستان دیگر نمی خواهند چنین اقداماتی را تحمل کنند و تکرار این اقدامات یک جانبه می تواند عواقب وخیمی برای صلح و امنیت در منطقه و جهان داشته باشد. "

"غیر قابل قبول"

در این قطعنامه حمله هواپیماهای بدون سرنشین آامریکا به ستیزه جویان در کوههای مرز پاکستان و افغانستان نیز غیر قابل قبول اعلام شده است. در این قطعنامه آمده است این حملات باید متوقف شوند، در غیر اینصورت دولت باید حمل و نقل کاروان های ناتو به افغانستان را از این کشور متوقف کند.

براساس برآوردهای انجام شده در سال گذشته هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بیش از ۱۰۰ حمله در پاکستان انجام داده اند.

گزارشگران می گویند اسلام آباد تلویحا از حملات هوایی آمریکا حمایت می کند، هرچند رهبران پاکستان همیشه این موضوع را تکذیب کرده اند.

در ماههای اخیر مقامات ارشد امنیتی پاکستان در مقابل خشم عمومی از کشته شدن غیر نظامیان، فشارها را برای محدود کردن این عملیات ها بیشتر کرده اند.

در جلسه مجلس پاکستان، فرماندهان ارتش پاکستان برای توضیح در خصوص عملیات آمریکا در این کشور که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن شد، حضور یافتند.

ژنرال احمد شجاع پاشا، رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به نمایندگان مجلس گفت که پس از عملیات آمریکا در این کشور او استعفا داد، اما استعفایش پذیرفته نشد.

فردوس عاشق عوان، وزیر اطلاعات پاکستان گفت که ژنرال شجاع پاشا به مجلس این کشور اعلام کرده که همه مسئولیت را بر عهده می گیرد.

رهبران پاکستانی اصرار دارند که هیچ اطلاعی از محل اختفا بن لادن در این کشور نداشته اند.

مطالب مرتبط