درخواست صدور حکم بازداشت برای معمر قذافی و پسرش

به روز شده:  15:54 گرينويچ - دوشنبه 16 مه 2011 - 26 اردیبهشت 1390

درخواست صدور حکم بازداشت برای قذافی

مردی که تاکنون چندین رئیس جمهوری و مقام عالی دولتی را در سطحی بین المللی تحت تعقیب قرار داده، گام اصلی برای محاکمه معمر قذافی رهبر لیبی را برداشته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادستان ارشد دادگاه کیفری بین المللی خواهان صدور حکم بازداشت برای معمر قذافی رهبر لیبی و دو نفر دیگر به اتهام جنایت علیه بشریت شده است.

به گفته لوئیس مورنو اکامپو، معمر قذافی، سیف الاسلام پسرش و عبدالله سانوسی رئیس اطلاعات و امنیت لیبی بیشترین مسئولیت را در قبال حملات گسترده و منظم به شهروندان این کشور دارند.

دولت لیبی در واکنش گفته است که اهمیتی برای این درخواست قائل نیست و مانند بسیاری دیگر از کشورهای آفریقایی و آمریکا این دادگاه را به رسمیت نمی شناسد و به همین دلیل اعلامیه های آن را نادیده می گیرد.

مسئولان اصلی جنایت علیه بشریت

پیشتر لوئیس مورنو اکامپو دادستان ارشد دادگاه بین المللی گفته بود که بعد از بررسی ۱۲۰۰ مدرک و مصاحبه با پنجاه شاهد عینی و شهروندان داخل لیبی درخواست صدور حکم بازداشت مسئولان جنایات جنگی را به قضات دادگاه برای رسیدگی ارائه داده است.

دادگاه بین المللی می گوید که این سه نفر مظنون به قتل و شکنجه مردم لیبی شناخته شده اند که طبق اساسنامه دادگاه جزو جنایات جنگی به شمار می آید.

به گفته لوئیس مورنو اکامپو، معمر قذافی، سیف الاسلام پسرش و عبدالله سانوسی بیشترین مسئولیت را در قبال حملات گسترده و منظم به مردم این کشور دارند

مهمترین شواهد، مربوط به روزهای اول سرکوب مردم است و براساس آن نیروهای امنیتی لیبی مرتکب حملات گسترده و منظم علیه شهروندان این کشور شده اند.

در بیانیه دفتر دادستان ارشد آمده است که دادگاه براساس شواهد بدست آورده، کسانی که بیشترین مسئولیت جنایت علیه بشریت را بعهده داشته اند مورد شناسایی قرار داده است.

دادستانی می افزاید که شواهد حاکی از آن است که بیشترین جنایات جنگی پس از آغاز جنگ مسلحانه صورت گرفته است.

دادستانی گزارش های مربوط به تجاوز و حمله به آفریقایی هایی که به جای مزدوران دولت لیبی دستگیر شده اند را هم مورد رسیدگی قرارخواهد داد.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش خود را در رابطه با جنایات جنگی در لیبی روز هفتم ماه ژوئن به شورای امنیت ارائه دهد.

دادستان دادگاه بین المللی در حکم بازداشت خود بیشتر بر روزهای اول سرکوب تظاهر کنند گان توسط دولت معمر قذافی تاکید گذاشته است.

گفته می شود تنها در ماه فوریه بین پانصد تا ۷۰۰ نفر توسط ماموران معمر قذافی کشته شده اند.

لوئیس مورنو اکامپو گفت که دادگاه بین المللی براساس قطعنامه ۱۹۷۰ شورای امنیت که بررسی موقعیت لیبی را به دادگاه بین المللی ارجاع داد تحقیقات خود را انجام داده است و بر محاکمه و مجازات کسانی که مرتکب جنایت علیه شهروندان غیرنظامی شده اند تاکید کرد.

.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.