ماموران سوری، شهروندانشان را در مرز لبنان هدف قرار دادند

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته مقامات لبنانی، صدها تن از سوری ها که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند به لبنان پناهنده شده اند

گزارش ها از نوار مرزی سوریه با لبنان حاکی است که تیراندازی به سوی شهروندان سوری که قصد گریز به لبنان را داشتند به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن چند نفر دیگر منجر شده است.

چهارتن از مجروحان به بیمارستان هایی در داخل لبنان برده شده اند.

بنا به گزارش خبرگرازی فرانسه، ماموران از داخل خاک سوریه به سوی کسانی که از گذرگاه مرزی البقیعه قصد گریز به لبنان را داشتند آتش گشودند.

در پی سرکوب خشونت بار تظاهر کنندگان سوری، صدها تن از شهروندان این کشور به لبنان پناه برده اند.

پیش تر روز شنبه ۱۴ ماه مه هم شماری از شهروندان سوری در نوار مرزی شهر تلکلخ با لبنان در اثر تیراندازی ماموران سوری کشته شدند.

سایت های اینترنتی مخالفان دولت سوریه ویدیوهایی را به نمایش گذاشته اند که نشان می دهد از ماشین های زرهی با مسلسل به سمت مردم تیراندازی می شود و شماری جسد هم در خیابان رها شده است.

به گفته مقامات لبنانی، صدها تن از سوری ها که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند به لبنان پناهنده شده اند.

روز جمعه مردم شهر تلکلخ بعد از نماز جمعه دست به تظاهرات زده بودند.

از دیگر نقاط سوریه گزارش می رسد که دولت از نیروهای کمتری برای مقابله با تظاهر کنندگان استفاده می کند و صحبت از مذاکره به میان آورده است.

شبکه تلویزیونی دولتی فیلم هایی از خروج نیروهای ارتش سوریه از شهرهای درعا و بانیاس که مرکز تظاهرات ضددولتی بوده است، نشان داده است .

خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید شواهد موجود، حاکی از تغییر آشکار تاکتیک های دولت بشار اسد است.

دولت سوریه می گوید که بیش از شش هزار نفر برای اعتراف به این که شورشی هستند و ابراز ندامت به ایستگاه های پلیس رجوع کرده اند.

دولت سوریه امروز پانزدهم ماه مه را آخرین مهلت عفو کسانی تعیین کرده است که قول می دهند از هرگونه اقدامی که به گفته دولت به امنیت سوریه لطمه وارد می آورد، خودداری خواهند کرد.

به گفته فعالان سوری، از دو ماه پیش و از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در این کشور دست کم ۷۰۰ نفر توسط نیروهای نظامی سوریه کشته شدند.

یکی از سخنگویان کمیساریای سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر چنین رقمی در مورد کشته ها را موثق توصیف کرده است.

صلیب سرخ جهانی هم گفته است بیم آن می رود که صدها و شاید هزاران نفر ار مردم در جریان اعتراضات اخیر در سوریه بازداشت شده باشند.

با توجه به این که به خبرنگاران خارجی اجازه ورود به سوریه داده نمی شود، ارزیابی صحت و سقم و اخباری که درباره آمار کشته ها و یا بازداشتی ها در این کشور اعلام می شود، دشوار است.

مطالب مرتبط