رئیس صندوق بین‌المللی پول متهم به سوءاستفاده جنسی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دومینیک استراوس کان، زمانی که از نیویورک راهی پاریس بود، بازداشت شد

پلیس نیویورک دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین‌المللی پول را به سوءاستفاده جنسی، اقدام به تجاوز جنسی و حبس غیرقانونی یک زن متهم کرده است.

این اتهام‌ها به ادعاهایی مربوط است که بر اساس آنها، آقای استراوس کان در اتاقش در هتلی در منهتن به یک مستخدم حمله کرده است.

به گفته پلیس، این مستخدم هتل که یک زن ۳۲ ساله است، این ادعاها را مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود که آقای استراوس کان روز یکشنبه در دادگاهی در نیویورک حاضر شود.

وکیل او گفته است که قصد دارد در دادگاه اعلام برائت کند.

دومینیک استراوس کان زمانی که در حال ترک فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی به مقصد پاریس بود، در یک هواپیمای جت ایرفرانس و چند دقیقه قبل از پرواز هواپیما، توسط ماموران پلیس بازداشت شد.

او ۶۲ سال سن دارد و متاهل است.

مسئولان نیروی پلیس نیویورک گفته‌اند که آقای استراوس کان در پاسخ دادن به سوال‌هایشان کاملا همکاری کرده است.

گفته می‌شود که آقای استراوس کان در هتل "سوفیتل" در نزدیکی میدان تایمز دست به چنین اقداماتی زده است.

پل براونی، سخنگوی اداره پلیس نیویورک به بی‌بی‌سی گفت: "ما تماسی تلفنی داشتیم که بر اساس آن، یک مستخدم زن در هتلی در مرکز منهتن، توسط فردی که ساکن یکی از اتاق‌های مجلل این هتل بود، مورد آزار جنسی قرار گرفته است."

او اضافه کرد: "این زن مستخدم گفت که مورد حمله شدید قرار گرفته و آن فرد در اتاق را قفل کرده و او را آزار جنسی داده است."

در مدتی که بررسی‌های پلیس درباره این تماس تلفنی ادامه داشت، مشخص شد که اتاق محل اقامت فرد مهاجم، سوئیتی مجلل بود که هزینه هر شب اقامت در آن ۳ هزار دلار (معادل یک هزار و ۹۰۰ پوند) است.

در این فاصله، آقای استراوس کان سوار هواپیمای ایرفرانس شد که از فرودگاه جان اف کندی راهی پاریس بود.

آقای براونی توضیح داد: "کارآگاهان ما از مسئولان فرودگاه خواستند تا مانع پرواز هواپیمایی شوند که آقای استراوس کان در آن بود و بعد او را از هواپیما پیاده و بازداشت کردند."

به گفته آقای براونی، زن مستخدمی که مورد حمله قرار گرفته است، به دلیل جراحت‌های جزیی، به بیمارستان منتقل شده است.

سخنگوی اداره پلیس نیویورک گفت: "آقای استراوس کان به حدی برای ترک هتل عجله داشت که تلفن همراه و چند وسیله شخصی دیگرش را جا گذاشته بود."

صاعقه‌ای در فرانسه

دومینیک استراوس کان قبلا وزیر دارایی فرانسه بوده است. او نامزد احتمالی حزب سوسیالیست برای انتخابات ریاست جمهوری آینده فرانسه هم به شمار می‌رود.

اما در فرانسه که خبرهای مربوط به زندگی خصوصی سیاستمداران به ندرت منتشر می‌شود، انتشار خبر بازداشت آقای استراوس کان برای افکار عمومی و سیاستمداران این کشور تکان‌دهنده بوده است.

مارتین اوبری، رهبر حزب سوسیالیست فرانسه، خبربازداشت آقای استراوس کان را صاعقه‌ای خواند که بهت زده‌اش کرده است.

فرانسوا بایرو، از نامزدهای میانه‌رو سابق انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گفت که بازداشت او به ضرر وجهه فرانسه است.

مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه هم گفته است که اتهاماتی که به آقای استراوس کان وارد شده، به معنای پایان حضور او در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری است.

پیش از این، آقای استراوس کان در نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فرانسه از نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور کنونی این کشور پیشی گرفته بود و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس، شانس زیادی برای شکست دادن آقای سارکوزی در این انتخابات داشت.

او روز یکشنبه جلسه‌ای با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان داشت که با توجه به احتمال برگزاری جلسه دادگاه برای رسیدگی به اتهامات او در روز یکشنبه در نیویورک، نشست او با صدراعظم آلمان لغو شده است.

آقای استراوس کان به عنوان رئیس صندوق بین‌المللی پول هم بنا بود در جلسه روز دوشنبه وزیران دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کند.

قرار است در این نشست، مشکلات مالی پرتغال و یونان و ارائه کمک‌های مالی به این کشورها بررسی شود.

به گفته تحلیلگران، با توجه به تلاش‌هایی که برای تثبیت وضعیت اقتصادی در کشورهای عضو منطقه یورو در جریان است، بازداشت آقای استراوس کان می‌تواند وضعیت را پیچیده کند.

در اطلاعیه کوتاهی که صندوق بین‌المللی پول روز یکشنبه به صورت آنلاین منتشر کرد، سخنگوی این صندوق، بازداشت آقای استراوس کان را تایید کرد و گفت که در باره این پرونده اظهارنظری نخواهد کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می‌گوید که نتیجه دادگاه آقای استراوس کان در نیویورک هرچه که باشد، دوره فعالیت او به عنوان یک سیاستمدار در فرانسه به پایان رسیده است و فعالیت او در صندوق بین‌المللی پول را هم باید تمام‌شده حساب کرد.

مطالب مرتبط