رای دهندگان در زوریخ با تغییر قانون کمک به خودکشی 'مخالفت کردند'

خودکشی با کمک پزشک حق نشر عکس AP
Image caption قوانین سوئیس به بیمارانی که امیدی به درمانشان نیست، اجازه می دهد با کمک پزشک به زندگی شان خاتمه بدهند

به نظر می آید که رای دهندگان در شهر زوریخ سوئیس با پیشنهاد تغییر قانون کمک به خودکشی مخالفت کرده اند.

نظرسنجی های اولیه پس از آغاز رای گیری در زوریخ حاکیست که هر دو پیشنهادی که برای تغییر قوانین مربوط به کمک به خودکشی در شهر زوریخ سوئیس به رای گذاشته شده بود ، توسط رای دهندگان رد شده است.

طرح اول، ممنوعیت کامل هر گونه اقدامی در جهت کمک به خودکشی افراد که از همان ابتدا بعید به نظر می آمد که رای دهندگان به آن رای مثبت دهند.

اما طرح دوم که در آن پیشنهاد شده بود کمک به خودکشی افراد محدود به ساکنان شهر زوریخ شود، از حمایت عمومی بیشتری برخوردار بود.

قوانین سوئیس به بیمارانی که امیدی به درمانشان نیست، اجازه می دهد با کمک پزشک به زندگی شان خاتمه بدهند.

در نتیجه بیماران کشورهای دیگر هم، برای خودکشی راهی سوئیس می شوند، روندی که به "توریسم خودکشی" معروف شده است.

اما شهروندان سوئیس چندان خشنود نیستند که بسیاری از خارجی ها به دلیل ممنوع بودن کمک به خودکشی در کشور خودشان به سوئیس سفر می کنند تا خودکشی کنند.

ایموژن فوکس، خبرنگار بی بی سی در ژنو می گوید که حق فرد برای تصمیم گیری در سوئیس از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است و نظام دموکراسی مستقیم هم که در آن تمام تصمیم ‌گیری های مهم سیاسی در میان مردم به رای گذاشته می شود، نشانه همین موضوع است.

خبرنگار ما می افزاید که به همین ترتیب کمک به خودکشی افراد، و یا به تعبیر سوئیسی ها، حق فرد برای تصمیم گیری در مورد زمان و نحوه مرگش، دهها سال است که در این کشور قانونی است.

نظر سنجی ها نشان می دهد که اکثریت سوئیسی ها همچنان از قانونی بودن کمک به خودکشی حمایت می کنند اما همین نظر سنجی ها در عین حال حاکیست که ۶۶ درصد مردم با آنچه که به "توریسم خودکشی" مشهور شده مخالفند.

برنارد ساتر، سخنگوی سازمان "اگزیت" که بزرگترین مرکز کمک به خودکشی در سوئیس است، می گوید کشورهای اروپایی دارند عملا مشکلات اخلاقی خود را به سوئیس صادر می کنند.

او افزود: " ما نمی توانیم مشکلات مربوط به مرگ مردم در بقیه کشورهای اروپایی را حل کنیم. از نظر ما این مایه تاسف بسیار است که افراد به شدت بیمار ناچارند برای مردن هزاران کیلومتر سفر کنند تا خود را به کشوری لیبرال برسانند. این کشورها باید خود مشکل مردمشان را حل کنند. ما خوشحال خواهیم شد اگر آلمان یا بریتانیا قوانینشان را تغییر دهند."

سازمان "اگزیت" در حال حاضر تنها به خودکشی افرادی کمک می کند که اقامت دائم در سوئیس داشته باشند، چرا که به گفته مسئولان این سازمان روند کمک به خودکشی که شامل مشاوره فراوان با بیماران و خانواده های آنهاست، بسیار طولانی است.

دولت سوئیس که در حال حاضر سرگرم بازبینی قوانین فدرال در مورد کمک به خودکشی است، نتیجه رای گیری در زوریخ را به دقت مورد توجه قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط