سناتور آمریکایی:روابط آمریکا و پاکستان لحظاتی بحرانی را سپری می‌کند

سناتور جان کری حق نشر عکس AFP
Image caption سناتور کری روز شنبه تاکید کرده بود که اگر ملا عمر، رهبر طالبان هم در پاکستان پیدا شود، آمریکا باز وارد عمل خواهد شد

جان کری، سناتور پرنفوذ آمریکایی هشدار داده است به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن توسط نیروهای آمریکایی، روابط واشنگتن و اسلام آباد لحظاتی بحرانی را سپری می کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا این اظهارات را در کابل، پایتخت افغانستان و پیش از سفر به پاکستان مطرح کرد.

سناتور کری نخستین مقام بلندپایه آمریکایی خواهد بود که پس از کشته شدن رهبر شبکه القاعده به اسلام آباد سفر می کند.

از دو هفته پیش که سربازان آمریکایی در یک عملیات شبانه و بدون اطلاع مقامات پاکستان بن لادن را در شهر ابیت آباد به ضرب گلوله کشتند، روابط دو کشور به شدت تیره شده است تا جایی که سیاستمداران در هر دو کشور خواستار بازنگری همه جانبه در روابط با طرف مقابل شده اند.

روز شنبه مجلس پاکستان عملیات آمریکا در ابیت آباد را محکوم کرد و در یک موضع گیری تند، خواهان بازنگری رابطه این کشور با دولت آمریکا و همچنین توقف حملات بمب افکنهای بدون خلبان آمریکا در قلمرو پاکستان شد.

نمایندگان از دولت خواستند که در صورت ادامه اینگونه حملات، از عبور تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو ازخاک این کشور جلوگیری کند.

شماری از اعضای کنگره آمریکا نیز که می گویند برخی از مقامات پاکستانی از اختفا اسامه بن لادن در کشورشان اطلاع داشتند در خواست کرده اند تا واشنگتن کمک های میلیارد دلاری خود به اسلام آباد را قطع کند.

سناتور کری که قرار است از پاکستان دیدار کند، به بی بی سی گفته است که واشنگتن در پی بهبود روابط با اسلام آباد است ولی "سوال های زیادی وجود دارند که باید به آنها پاسخ داده شود."

آقای کری دیروز هم در یک کنفرانس خبری در مزار شریف نسبت به همکاری پاکستان در زمینه مقابله با تروریسم ابراز تردید کرده بود.

او همچنین تاکید کرده بود که اگر ملا عمر، رهبر طالبان هم در پاکستان پیدا شود، آمریکا باز هم وارد عمل خواهد شد.

مطالب مرتبط