اسرائیل از سوریه و لبنان به سازمان ملل متحد شکایت می‌کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تاکید کرده که کشورش مصمم است از مرزها و حق حاکمیت خود دفاع کند

اسرائیل می گوید که به علت رخنه فلسطینیان از مرزهای سوریه و لبنان به خاک این کشور در روز یکشنبه، علیه آن دو کشور به سازمان ملل متحد شکایت می کند.

همزمان کاخ سفید، سوریه را متهم کرده که با هدف منحرف کردن افکار عمومی از سرکوب معترضان داخلی، به صدها نفر اجازه داده وارد بلندیهای جولان در خاک اسراییل شوند.

روز یکشنبه نیروهای اسرائیلی در گذرگاههای مرزی این کشور با اراضی فلسطینی، سوریه و لبنان با معترضان درگیر شده و به سوی آنها آتش گشودند.

بنا بر گزارشها، حداقل ۱۳ معترض در جریان این درگیری ها کشته شدند.

مراسم تشییع جنازه قربانیان این درگیری ها قرار است امروز در اردوگاه های آوارگان فلسطینی در جنوب لبنان برگزار شود , در رام الله، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

در گیری ها همزمان با برگزاری تظاهرات فلسطینیان و هوادارانشان در سالگرد تاسیس کشور اسرائیل رخ داد. روزی که فلسطینیان از آن به عنوان "یوم النکبه" یا روز نکبت یاد می کنند.

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در شهر رام الله در کرانه غربی، می گوید امسال تظاهرات "یوم النکبه" به دلیل تاثیر گیری از قیامهای کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با شور و حرارت بیشتری برگزار شد.

دیروز همزمان با سالگرد تاسیس اسرائیل، دهها هزار فلسطینی و هوادارانشان از لبنان، سوریه و اردن به طرف مرز اسرائیل راهپیمایی کردند.

مقامات اسرائیل می گویند در یک مقطع هزاران نفر از مرز سوریه وارد بلندیهای جولان شدند.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را که متعلق به سوریه است، در اشغال خود دارد.

به دنبال بروز این درگیری ها در مرزهای اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی گفت امیدوار است که "آرامش به زودی دوباره برقرار شود، اما تردید نکنید که ما مصمم هستیم تا از مرزها و حق حاکمیت خود دفاع کنیم."

ارتش اسرائیل، سوریه را متهم کرده که برای منحرف کردن اذهان عمومی از سرکوب معترضان در داخل، این ناآرامی ها را در مرز سازماندهی کرده است. سوریه نیز در مقابل، اقدام اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.

در مرز لبنان نیز درگیری های مشابهی در روز یکشنبه گزارش شد.

مطالب مرتبط