دفاع سناتور برجسته آمریکایی از عملیات بن لادن

سناتور جان کری حق نشر عکس AFP
Image caption سناتور جان کری پیش از سفر به پاکستان در افغانستان گفته بود که اگر ملا عمر، رهبر طالبان هم در پاکستان پیدا شود، آمریکا مجددا وارد عمل خواهد شد

جان کری رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا رسما از عملیات ارتش کشورش در ابیت آباد پاکستان که به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده انجامید، دفاع کرده است.

این سناتور پرنفوذ آمریکایی که بعد از دیدار با رهبران پاکستان در اسلام آباد سخن می گفت، تاکید کرد پنهان کاری های صورت گرفته در مورد این عملیات برای موفقیت آن ضرورت داشته است.

او همچنین بر لزوم تلاش دو کشور برای عادی سازی روابطشان و همچنین انجام همکاری جهت مقابله با تروریسم تاکید کرد و خبر داد که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم قصد دارد بزودی از پاکستان دیدار کند.

آقای کری که برای گفتگو در مورد روابط تنش آلود واشنگتن و اسلام آباد به پاکستان سفر کرده، پیشتر با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر این کشور ملاقات کرده بود.

سناتور کری نخستین مقام بلندپایه آمریکایی است که پس از کشته شدن رهبر شبکه القاعده توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان به این کشور سفر می کند.

پس از عملیات آمریکا در ابیت آباد و کشته شدن اسامه بن لادن که بدون اطلاع مقامات پاکستان صورت گرفت، روابط دو کشور به شکل بی سابقه ای پرتنش و سرد شده است.

آقای کری روز یکشنبه هم با ژنرال اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان دیدار کرد.

تنش در روابط

از دو هفته پیش که سربازان آمریکایی در یک عملیات شبانه و بدون اطلاع مقامات پاکستان بن لادن را در شهر ابیت آباد به ضرب گلوله کشتند، روابط دو کشور به شدت تیره شده است تا جایی که سیاستمداران در هر دو کشور خواستار بازنگری همه جانبه در روابط با طرف مقابل شده اند.

روز شنبه مجلس پاکستان عملیات آمریکا در ابیت آباد را محکوم کرد و در یک موضع گیری تند، خواهان بازنگری رابطه این کشور با دولت آمریکا و همچنین توقف حملات بمب افکنهای بدون خلبان آمریکا در قلمرو پاکستان شد.

نمایندگان از دولت خواستند که در صورت ادامه اینگونه حملات، از عبور تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو ازخاک این کشور جلوگیری کند.

شماری از اعضای کنگره آمریکا که می گویند برخی از مقامات پاکستانی از اختفای اسامه بن لادن در کشورشان اطلاع داشتند درخواست کرده اند تا واشنگتن کمک های چند میلیارد دلاری خود به اسلام آباد را قطع کند.

سناتور جان کری پیش از سفر به پاکستان از افغانستان دیدار کرد.

او طی سخنانی در کابل، نسبت به همکاری پاکستان در مقابله با تروریسم ابراز تردید کرده و گفته بود که اگر ملا عمر، رهبر طالبان هم در پاکستان پیدا شود، آمریکا مجددا وارد عمل خواهد شد.

مطالب مرتبط