کاروان همبستگی با مردم بحرین به ایران بازگردانده شد

کشتی کاروان همبستگی حق نشر عکس Mehr
Image caption کاروان 'همبستگی با مردم بحرین' از نیمه راه سفر به این جزیره به ایران بازگشت

کشتی های حامل نخستین کاروان دریایی همبستگی با مردم بحرین از نیمه راه سفر به این جزیره به ایران بازگردانده شده است.

روز سه شنبه، 27 اردیبهشت (17 مه)، خبرگزاری مهر به نقل از مهدی اقراریان، دبیرکل جمعیت یاوران انقلاب اسلامی، گزارش کرد که کاروان دریایی همبستگی با مردم بحرین "بعد از تذکر گارد ساحلی در آبهای بین المللی، به سواحل بوشهر بازگشت."

کاروان همبستگی با مردم بحرین عصر روز گذشته با دو کشتی از بندر دیر، در استان بوشهر، ظاهرا عازم بحرین شد اما به گفته آقای اقراریان، "طی هماهنگی های انجام شده، تنها اجازه داشتیم در آبهای سرزمینی یعنی تا دوازد مایلی از سواحل کشورمان حرکت کنیم."

وی گفته است که این کشتی ها حدود پنج مایل نیز به آب های بین المللی نفوذ کردند و در مسیر نفتکش ها قرار گرفتند اما "با تذکر گاردهای ساحلی، مجبور به بازگشت به سواحل بوشهر شدند."

پیشتر، خبرگزاری فارس به نقل از فرماندار بندر دیر گزارش کرده بود که کاروان همبستگی بسیج دانشجویی تهران و چند شهر دیگر، با عضویت حدود یکصد و بیست نفر، برای عزیمت به بحرین به این بندر وارد شده است.

براساس این گزارش، اعضای این کاروان از نقاط مختلف ایران عازم دیر شده بودند و به گفته فرماندار دیر، در مسیر حرکت کاروان، افراد بیشتری هم به آن پیوستند و تعدادی از نمایندگان مجلس و روحانیون نیز در آن شرکت کردند.

به گزارش فارس، بر یکی از این دو کشتی نام یک شاعره بحرینی به نام "آیات القرمزی" و بر دیگری نام سفینه النجاة یا کشتی نجات گذاشته شده بود.

فرماندار دیر به خبرگزاری فارس گفت علاوه بر دانشجویان، تعدادی از زنان، کارگران، کارمندان، کودکان و اطفال شیرخوار، هنرمندان، ورزشکاران، دست اندرکاران رسانه های همگانی و سایر قشرها هم عضو این کاروان بوده اند.

ظاهرا هدف از اعزام این کاروان به بحرین ابراز حمایت از مردم در مبارزه علیه حکومت آن کشور بوده است و به گفته فرماندار دیر، کاروان "با پیام حمایت از مردم مظلوم بحرین" عازم آن کشور شد.

روز سه شنبه رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تشکل و اعزام این کاروان را حرکتی نمادین در دفاع از مردمی دانست که "تحت شدیدترین سرکوب ها قرار دارند" و ابراز امیدواری کرد که دولت بحرین سیاست خود را تصحیح کند.

نگرانی منطقه ای

در حالیکه بعید به نظر می رسید که دولت بحرین به کشتی های حامل کاروان همبستگی اجازه ورود به آبهای آن کشور را بدهد، ظاهرا مقامات جمهوری اسلامی هم تنها با حرکت آنها تا مرز آبی ایران موافقت کرده بودند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption کاروان همبستگی را "دانشجویان بسیجی" تشکیل داده بودند

روز گذشته، یک نشریه کویتی به نقل از مقامات آن کشور نوشت که نیروی دریایی کویت، به عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، آماده دفاع از بحرین در برابر هر نوع اقدام تجاوزکارانه علیه حاکمیت آن کشور است.

در این گزارش آمده بود که مقامات کویتی ورود بدون اجازه کشتی های خارجی به آب های بحرین را "خط قرمز" و اقدامی غیرقابل قبول می دانند.

ظاهرا اعلام اینکه کاروان اعزامی از ایران توسط بسیج به بحرین اعزام شده باعث حساسیت بیشتر نسبت به این اقدام شده است زیرا معمولا از بسیج به عنوان یک نیروی شبه نظامی نام برده می شود.

تظاهرات اعتراضی در بحرین از ماه فوریه با درخواست برخی اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد در حالیکه معترضان تاکید داشتند که این اعتراضات غیر فرقه ای و از حمایت اکثریت شیعه و اقلیت سنی برخوردار است.

در هفته های بعد، حکومت بحرین ظاهرا با استناد به حضور سازمان ها و روحانیون شیعه در میان تظاهرکنندگان و حمایت جمهوری اسلامی از آنان، رهبران اعتراضات را به ارتباط با خارج متهم کرد و چند هفته بعد، نیروهای امنیتی در عملیاتی گسترده، معترضان را متفرق کردند.

پیشتر، عربستان سعودی و امارات عربی متحده واحدهایی متشکل از چند صد تن از نیروهای امنیتی خود را برای حفاظت از تاسیسات حیاتی بحرین به آن کشور اعزام کرده بودند.

اقدام حکومت بحرین علیه معترضان از سوی دولت و شخصیت های دولتی و روحانی در ایران به شدت محکوم شده و تظاهرات متعددی نیز علیه این کشور و همچنین عربستان سعودی در نقاط مختلف ایران برگزار شده است.

اختلاف بین دو کشور به تنش دیپلماتیک و اخراج دیپلمات های دو طرف نیز منجر گردید.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرکل جمعیت یاوران انقلاب هشدار داده است که اگر اوضاع بحرین به همین ترتیب ادامه پیدا کند، کاروان دریایی شماره دو را به سوی این کشور روانه خواهد کرد.

مطالب مرتبط