سفر نخست وزیر پاکستان به پکن با ستایش از چین آغاز شد

عکس آرشیوی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکس آرشیوی - نخست وزیر پاکستان در جریان یک سخنرانی خشم آلود برای پارلمان این کشور انتقادهای آمریکا از پاکستان را که چرا اسامه بن لادن در پاکستان مخفی مانده بود، رد کرد

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، سفری رسمی را به چین آغاز کرده است.

در حالی که روابط میان پاکستان و آمریکا به خاطر کشتن اسامه بن لادن در ابیت آباد در نزدیکی اسلام آباد، با مشکل روبرو شده است، سفر آقای گیلانی از نزدیک دنبال می شود.

نخست وزیر پاکستان، چین را بهترین و قابل اعتمادترین دوست کشورش خوانده است.

این اظهارات آقای گیلانی در آستانه سفر چهار روزه او به پکن منتشر شد.

نخست وزیر پاکستان در جریان یک سخنرانی خشم آلود برای پارلمان این کشور انتقادهای آمریکا از پاکستان را که چرا اسامه بن لادن در پاکستان مخفی مانده بود، رد کرد و صریحا گفت چین "رفیق نیمه راه نیست."

دیمین گراماتیکاس، گزارشگر بی بی سی در پکن، می گوید بسیاری از آمریکایی ها از این که رهبر شبکه القاعده توانسته بود تقریبا ۱۰ سال را بدون آن که رد او گرفته شود، در نزدیکی پایتخت پاکستان به سر برد، خشمگین هستند.

آنها همچنین می پرسند آیا پاکستان به اسامه پناه داده بود، آیا آمریکا باید موضع سخت گیرانه علیه این کشور در پیش بگیرد.

در مقابل، بسیاری در پاکستان خشمگینند که آمریکا به خاک کشورشان تعدی کرده است.

اما سناتور آمریکایی جان کری، روز دوشنبه (۱۶ مه)، در جریان سفری به اسلام آباد گفت دو کشور آمریکا و پاکستان باید روابط خود را بار دیگر دوستانه کنند.

گزارشگر بی بی سی معتقد است که مصادف شدن سفر آقای گیلانی به چین با بحران در روابط کشورش با آمریکا، برای پاکستان این فرصت را فراهم کرده که پیامی قوی را برای آمریکا ارسال کند.

به گفته گزارشگر بی بی سی اگر آمریکا، دولت پاکستان را بیش از اندازه تحت فشار بگذارد، پاکستان می تواند پشتیبانی چین را جایگزین حمایت های آمریکا کند.

چین، پاکستان و یا آمریکا خواهان تغییر اساسی در روابطشان نیستند اما چین تمایل دارد که نفوذ خود را گسترش دهد که به این معنی خواهد بود که توازن دیپلماتیک موجود میان سه طرف، شکننده خواهد شد.

مطالب مرتبط