سفر تاریخی ملکه الیزابت دوم به جمهوری ایرلند آغاز شد

حق نشر عکس PA
Image caption ملکه الیزابت دوم، نخستین مقام سلطنت بریتانیا است که پس از گذشت یک قرن رسمأ به جمهوری ایرلند سفر می کند

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا برای دیدار رسمی وارد دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند شده است.

ملکه الیزابت دوم، نخستین مقام سلطنتی بریتانیا است که از ۹۰ سال پیش تاکنون، بعد از استقلال جمهوری ایرلند از بریتانیا، به این کشور سفر می کند.

شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت او را در این سفر همراهی می کند.

تدابیر شدید امنیتی برای این سفر به اجرا در آمده است.

ساعاتی پیش از آغاز رسمی سفر تاریخی ملکه الیزابت دوم به ایرلند، مقامات جمهوری ایرلند از خنثی‌سازی یک بمب در این کشور خبر دادند.

چیزی که مقامات ارتش ایرلند، یک وسیله انفجاری دست‌ساز توصیف کرده‌اند، آخر وقت دیشب در بخش بار یک اتوبوس در حومه شهر می‌نوث در استان کیلدِر کشف و تا صبح امروز خنثی شده است. قرار بود ملکه بریتانیا روز پنجشنبه به کیلدر برود.

جورج پنجم، پدربزرگ ملکه الیزابت، آخرین پادشاه بریتانیا بود که یک قرن پیش، در سال ۱۹۱۱ میلادی به ایرلند سفر کرد.

سفر ملکه الیزابت دوم که به دعوت مری مک آلیس، رئیس‌جمهور ایرلند، انجام می‌شود، نقطه عطفی در روابط دو کشور خوانده شده است، ولی در زمانی انجام می‌شود که خشونت‌های فرقه‌ای در ایرلند شمالی بیشتر شده است.

ایرلند شمالی هنوز بخشی از بریتانیا و مورد مناقشه این دو کشور است.

پیتر هانت، خبرنگار بی‌بی‌سی معتقد است که کشف بمب در آستانه این سفر سلطنتی، یادآور تهدیدهای جمهوری‌خواهان تندرو در ایرلند است.

مقامات رسمی دولت ایرلند گفته‌اند که به منظور فراهم کردن شرایط برای سفر ملکه الیزابت دوم، بزرگترین عملیات امنیتی در این کشور را به اجرا گذاشته‌اند.

در این عملیات، هزاران مامور پلیس به کار گرفته شده‌اند و بخش‌هایی از دوبلین، پایتخت ایرلند، تعطیل شده است.

ملکه الیزابت در سفرش به ایرلند به چند مکان تاریخی بحث‌برانگیز خواهد رفت. از جمله به ورزشگاه کروک پارک، محلی که کشتار "یکشنبه خونین" در سال ۱۹۲۰ میلادی در آن رخ داد.

ملکه بریتانیا به "باغ یادبود" هم می‌رود. این باغ به یادبود افرادی اختصاص یافته است که "جان خود را برای آزادی ایرلند فدا کرده‌اند" و بسیاری از آنها افرادی هستند که در جنگ برای استقلال ایرلند از بریتانیا کشته شده‌اند و قربانیان جنگ استقلال علیه بریتانیا به شمار می‌روند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در دوبلین می‌گوید که اهدای تاج گل از طرف ملکه الیزابت برای بزرگداشت این افراد، به نوعی به چالش کشیدن تاریخ مشترک نه چندان آرام این دو کشور است.

گفته می‌شود که سفر ملکه بریتانیا به ایرلند با این هدف انجام می‌شود که نشان داده شود دو کشور پیشینه پرتنش مشترک خود را پشت سر گذاشته‌اند.

با این حال، سفر ملکه الیزابت به ایرلند مخالفانی نیز داشته است. این مخالفان می‌گویند که در شرایطی که بخشی از ایرلند همچنان از این کشور جداست، دولت ایرلند نباید از سفر ملکه بریتانیا استقبال می‌کرد.

مطالب مرتبط