ابراز نگرانی از تبعات سیاسی کشتن بن لادن

بن لادن
Image caption مقام های آمریکایی گفته اند بن لادن در هنگام این عملیات مسلح نبوده است

یک گزارش که توسط کتابخانه مجلس عوام بریتانیا تهیه شده می گوید عملیات کماندوهای آمریکایی برای کشتن اسامه بن لادن تبعاتی جدی برای نحوه رفتار آمریکا و سایر کشورها با مظنونین به فعالیت های تروریستی دارد.

این گزارش می افزاید کشتن بن لادن می تواند سابقه ای برای دولتها و این گونه کشتارها ایجاد کند و "از نظر سیاسی پذیرفته شود."

آمریکا اعلام کرده کشتن بن لادن عملیاتی قانونی بوده است، اما منتقدان می گویند امکان زنده دستگیر کردن او وجود داشته است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و اد میلیبند رهبر حزب کارگر گفته اند که مرگ او که در جریان ماموریت نیروهای ویژه آمریکا به محل اقامت او در پاکستان رخ داد، جهان را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کرده و گام مهمی در مبارزه جهانی با تروریسم است.

تردیدها در مورد قانونی بودن کشتن بن لادن زمانی مطرح شد که مقام های آمریکایی با نقض اظهارات نخستین خود اعلام کردند که او در هنگام این عملیات مسلح نبوده است.

این گزارش که توسط کارشناسان این کتابخانه برای نمایندگان مجلس عوام تهیه شده به مباحث قانونی و تبعات سیاسی کشتن بن لادن پرداخته است.

این گزارش می گوید به این سوالات حقوقی، زمانی پاسخ داده می شود که کاخ سفید دستوراتی را که به کماندوهای خود در این عملیات داده بوده، منتشر کند و روشن شود آنها چه تلاش هایی برای دستگیری بن لادن انجام شده است.

در این گزارش گفته شده است: "ماهیت کشتن بن لادن ممکن است حاوی این نشانه باشد که آمریکا بیشتر احتمال دارد که اعضای القاعده را بکشد تا دستگیر کند."

کارشناسان این مطالعه ابراز نگرانی کرده اند که این عملیات ممکن است سابقه ای برای "کشتارهای هدفمند افراد" توسط دولت ها "حداقل در مواردی که با تروریسم ارتباط دارد" ایجاد کند.

تهیه کنندگان این گزارش می افزایند بعضی از دلایلی که برای کشتن بن لادن استفاده شده می تواند برای کشتن سرهنگ معمر قذافی رهبر لیبی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بریتانیا و متحدان این کشور در ناتو همواره تاکید کرده اند که هدف ماموریت این سازمان در لیبی کشتن سرهنگ قذافی نیست.

اما آنها همچنین می گویند تاسیسات فرماندهی و کنترل که شامل مقر سرهنگ قذافی می شود می تواند هدف قرار گیرد.

مطالب مرتبط