بازداشت 'یک عامل ارشد القاعده' در پاکستان

کراچی
Image caption قسیم در شهر کراچی بازداشت شد

ارتش پاکستان می گوید که یکی از عوامل القاعده که اهل یمن است در شهر کراچی در جنوب پاکستان دستگیر شده است.

براساس این بیانیه محمد علی قسیم همچنین موسوم به ابو صحیب المکی زیر نظر رهبران القاعده در طول مرز پاکستان و افغانستان فعالیت می کرد.

ارتش پاکستان گفت بازداشت او "تحولی عمده در از میان بردن شبکه القاعده که در منطقه فعالیت می کند است."

مقام ها بعدا به بی بی سی گفتند که قسیم یکی از پیک های مهم میان اسامه بن لادن و ایمن الظواهری معاون او بوده است.

اورلا گورین خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید که از زمان کشته شدن بن لادن توسط کماندوهای آمریکایی در خاک پاکستان در روز دوم ماه مه، تشکیلات نظامی این کشور تحت فشار بوده است.

آمریکا از ارتش پاکستان شواهدی می خواهد که نشان دهد سازمان اطلاعاتی قدرتمند آن موسوم به "آی اس آی" درحالی که از یک طرف با پیکارجویان می جنگد، از طرف دیگر به آنها کمک نمی کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی اکنون دستگاه های اطلاعاتی پاکستان بلافاصله پس از بازدید جان کری سناتور ارشد آمریکایی از این کشور خبر بازداشت یک عامل مهم القاعده را اعلام کرده اند.

سناتور کری گفت که پنهانکاری در ارتباط با ماموریت اسامه بن لادن برای موفقیت آن جنبه کلیدی داشته است، و تاکید کرد که هر دو کشور باید روابط خود را به حال عادی بازگردانند و برای مقابله با تروریسم همکاری کنند.

'برنامه ریزی برای حملات'

جزئیات بیشتری از بازداشت محمد علی قسیم یا حتی زمان بازداشت او منتشر نشده است.

با این حال، مقام های امنیتی به سید شعیب حسن خبرنگار بی بی سی گفتند که قسیم روز چهارم ماه مه در محله گلستان اقبال در مرکز کراچی بازداشت شد.

او یک تلفن ماهواره ای و یک وسیله ردیابی در اختیار داشت که به گفته آنها اطلاعاتی درباره فعالیت های القاعده در منطقه به دست داده است.

براین اساس قسیم در اطراف پاکستان در حرکت بود تا شناسایی نشود و از جمله در ابیت آباد - محل کشف بن لادن - فیضل آباد، پیشاور و کراچی زندگی می کرد.

به گفته مقام های پاکستانی او در طراحی حملاتی علیه منافع عربستان سعودی در پاکستان دست داشت و پس از مرگ بن لادن دستور حملات تلافی جویانه را داده بود.

معلوم نیست که کشته شدن حسن الختانی، یک مقام امنیتی در کنسولگری عربستان در کراچی، به دستور او بوده است یا نه.

یک مقام دیگر امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که قسیم بین 35 تا 40 سال دارد و "برای مدتی" با همسر و سه فرزندش در کراچی زندگی می کرده است.

این مقام گفت: "او اطلاعاتی درباره حرکات برخی افراد داده است. ما سرگرم ارزیابی این اطلاعات و طرح های (کشف شده) هستیم."

گفته می شود که قسیم بعد از مرگ مصطفی ابو یزید، همچنین معروف به سعید المصری، در ماه مه 2010 در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین به رده فرماندهان ارشد عملیاتی القاعده پیوست.

ادعا می شود او که به زبان های پشتو و اردو صحبت می کرده، یکی از پیک های اصلی میان بن لادن و الظواهری بوده باشد و به رفت و آمد رهبران القاعده میان افغانستان و پاکستان کمک می کرده است.

همچنین گفته می شود که او سربازگیر مهمی برای القاعده بوده است و در نتیجه سفرهای متعددی به خارج از پاکستان داشت.

ادعا می شود که قسیم به انور الاولکی، روحانی تندروی یمنی الاصل آمریکایی، نزدیک بوده باشد. از آقای الاولکی به عنوان یکی از رهبران القاعده در شبه جزیره عربستان نام برده می شود.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که او یک عامل میان پایه القاعده بوده است. به نظر نمی رسد که او در هیچ یک از فهرست های فراری های آمریکا قرار داشته است.

مطالب مرتبط