تشکیل کارگروه ویژه مبارزه با حملات سایبری در اسراییل

نتانیاهو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بنیامین نتانیاهو می گوید این گروه ویژه سایبری بیشتر به منظور دفاع از تاسیسات و شبکه های کامپیوتری اسراییل راه اندازی شده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از تشکیل یک کارگروه ویژه ملی برای جلوگیری از "حملات سایبری تروریستی" توسط کشورهای متخاصم علیه شبکه های کامپیوتری حساس و بعضی از زیر ساخت های اسراییل خبر داده است.

نخست وزیر اسراییل به خبرنگاران گفت یکی دیگر از دلایل راه اندازی چنین گروهی، تقویت رقابت در میان صنایع داخلی اسراییل که در زمینه امنیت سیستم های کامپیوتری و اینترنتی فعالیت دارند، بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گروه ویژه متشکل از ۸۰ کارشناس و متخصص امور کامپیوتری است که نظارت بر عملکرد آنها را اسحاق بن اسراییل، یکی از ژنرال های بازنشسته ارتش اسراییل بر عهده دارد.

آقای نتانیاهو در تشریح دلایل راه اندازی این گروه گفت: "اسراییل در معرض حملات سایبری قرار دارد که می توانند تمامی سیستم های حیاتی اداره امور کشور را فلج کنند. سیستم های برق، آب، کارت های اعتباری، حمل و نقل و حتی چراغ های راهنمایی و رانندگی همه و همه به نوعی کامپیوتری شده اند و بنابراین در معرض خطر حملات سایبری قرار دارند".

البته نخست وزیر اسراییل اشاره ای به وقوع حملات سایبری علیه شبکه های کامپیوتری کشورش نکرده است، اما به نظر می رسد اقدام برای راه اندازی چنین گروهی در امتداد تلاش های مشابه در کشورهای غربی برای حفاظت از امنیت سیستم های حساس کامپیوتری این کشورها صورت گرفته است.

هدف کار گروه ویژه؛ حمله یا دفاع؟

روزنامه اسراییلی هاآرتص به نقل از ژنرال نیتزان نوریل، از اداره مبارزه با تروریسم وابسته به شورای امنیت ملی اسراییل، نوشته است که اسراییل در طول جنگ ۲۱ روزه با گروه حماس در نوار غره (دسامبر ۲۰۰۸ و ژانویه ۲۰۰۹) و همچنین پس از حمله کماندوهای اسراییلی به کشتی های حامل کمک های بشر دوستانه برای ساکنان غزه، در چندین مورد هدف حملات سایبری هکرها از چندین نقطه جهان قرار گرفته است.

برخی از گروه های هکر ایرانی از جمله "ارتش سایبری ایران" تا به حال چندین بار از "هک کردن، ناکارآمد کردن و فیلترینگ سایت های دشمن" خبر داده اند که در بیشتر موارد به سایت های خبری محدود بوده است. چندی پیش مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران به طور تلویحی از وابستگی "ارتش سایبری ایران" به حکومت ایران سخن گفت.

البته مشخص نیست حملاتی که مقامات اسراییلی به آن اشاره کرده اند از سوی گروههای ایرانی انجام گرفته است یا خیر، اما چندی پیش برخی کارشناسان اتهاماتی را متوجه اسراییل کردند که بیشترحاکی از طبیعت تهاجمی چنین برنامه هایی داشت.

سال گذشته متخصصان از شناسایی یک کرم اینترنتی به نام استاکس نت در برخی از شبکه های کامپیوتری مرتبط با تاسیسات اتمی ایران خبر دادند که ظاهرا به قصد خرابکاری در این تاسیسات طراحی و منتشر شده بود.

در آن زمان بعضی از کارشناسان فعال در شرکت های امنیتی گفتند طراحی این نرم افزار به حدی پیچیده بوده که امکان ساخت آن بدون همکاری و پشتیبانی یک دولت عملی نبوده است و در چندین مورد انگشت اتهام به سوی دولت اسراییل نشانه رفت.

کارشناسان می گویند که کار مطالعاتی بر روی حمله به تاسیسات ایران در مجتمع مخفی دیمونا در اسراییل انجام گرفته که دارای تاسیساتی است که بر اساس اطلاعات موجود از سانتریفوژها و تجهیزات غنی سازی ایران شبیه سازی شده است.

با وجود چنین اتهاماتی علیه دولت اسراییل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در جلسه مطبوعاتی چهارشنبه هجدهم ماه مه ۲۰۱۱ اعلام کرد که راه اندازی این گروه ویژه، تنها اهداف دفاعی دارد.

مطالب مرتبط