مدودف 'به زودی' برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرد

ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption اخیرا اختلاف نظر بین ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف برسر پاره ای مسائل موجب گمانه زنی هایی در باره مبارزه قدرت بین این دو شده است

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در اولین کنفرانس خبری بزرگ خود از آغاز دوران ریاست جمهوری اش تا کنون شرکت کرد.

در این کنفرانس بزرگ و بی سابقه، دمیتری مدودف از پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد یا نه طفره رفت اما بار دیگر گفت که به زودی تصمیم خود را در این باره اعلام خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه که دو دوره رئیس جمهوری این کشور بوده است می تواند باردیگر در انتخابات ۲۰۱۲ شرکت کند.

دمیتری مدودف در مورد سوریه گفت که حاضر به حمایت از قطعنامه ای نخواهد بود که راه را برای مداخله هموار کند.

دمیتری مدودف افزود که کشورش از نحوه اجرای قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد لیبی خرسند نیست.

او به آمریکا هم هشدار داد که باید در زمینه سپر دفاع موشکی با کشورش همکاری کند.

کنفرانس خبری امروز، چهار شنبه ۱۸ ماه مه به طور زنده ار شبکه سراسری روسیه پخش شد.

دمیتری مدودف در پاسخ به پرسش خبرنگاران لبخند می زد وسعی داشت فضای خودمانی بین خودش و آنها ایجاد کند.

دمیتری مدودف در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد یا خیر گفت "این گونه تصمیمات باید درزمان درست گرفته شود."

به گفته دانیل سندفورد، خبرنگار بی بی سی، دمیتری مدودف اکثر سال های خدمت خود را به عنوان رئیس جمهوری روسیه در سایه ولادیمیر پوتین نخست وزیر گذرانده است و بسیاری تصور می کردند که او به نفع ولادیمیر پوتین از شرکت در انتخابات ۲۰۱۲ خودداری کند.

اخیرا اختلاف نظر بین ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودف برسر پاره ای مسائل از جمله لیبی موجب گمانه زنی هایی در باره مبارزه قدرت بین این دو شده است.

وقتی از دمیتری مدودف در باره رابطه اش با ولادیمیر پوتین سوال شد، او در پاسخ گفت که مدت بیش از بیست سال است که پوتین را می شناسد و طرز فکر آنها واقعا مثل هم است و افزود "این بدین معنا نیست که برسر بعضی از مسائل باهم اختلاف نظر نداشته باشیم اما استراتژی ما به هم نزدیک است درغیراین صورت نمی توانستیم باهم کار کنیم ."

سناریوی جنگ سرد

دمیتری مدودف در باره نا آرامی های ناحیه قفقاز گفت که دولت کماکان به سرمایه گذاری در این منطقه ادامه خواهد داد تا بیکاری از میان برداشته شود چون یکی از دلایل تمایل جوانان برای پیوستن به گروه های غیرقانونی، بیکاری است.

رئیس جمهوری روسیه در مورد ایجاد سپردفاع موشکی در اروپا گفت که اگر آمریکا در این زمینه با روسیه همکاری نکند کشورش از پیمان خلع سلاح هسته ای استارت خارج خواهد شد و افزود "این سناریوی بسیار بدی خواهد بود. چنین سناریویی ما را به دوران جنگ سرد باز خواهد گرداند."

از زمان امضای این پیمان تاکنون اختلاف نظرهایی بین آمریکا و روسیه پیش آمده است از جمله بر سر مسئله استقرار موشک های ردیاب در یک پایگاه پیشین شوروی در رومانی که آمریکا در ماه جاری آن را اعلام کرد.

دمیتری مدودف از آغاز دوران ریاست جمهوری خود بارها در مصاحبه های مطبوعاتی شرکت کرده است اما این نخستین باری بود که در یک کنفرانس خبری بزرگ شرکت می کرد.

گقته می شود که بیش از هشتصد روزنامه نگار دراین کنفرانس شرکت داشتند.

از این خبرنگاران دعوت شده بود که پرسش های خود را از قبل ارائه دهند تا دمیتری مدودف از بین آن ها سوال های مورد نظر خود را انتخاب کند.

مطالب مرتبط