آمریکا:استراوس کان دیگر نمی‌تواند رئیس صندوق بین‌المللی پول باشد

حق نشر عکس rueters
Image caption وزیر دارایی آمریکا می‌گوید که انتخاب جانشین آقای استراوس کان، مهمترین کاری است که صندوق بین‌المللی پول باید انجام دهد

به دنبال بازداشت دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین‌المللی پول در ارتباط با اتهاماتی در باره سوءاستفاده جنسی، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که آقای استراوس کان "دیگر در جایگاهی نیست که بتواند ریاست صندوق بین‌المللی پول را در دست داشته باشد."

تیموتی گایتنر گفته است که هیات اجرایی صندوق بین‌المللی پول باید یک رئیس موقت برای این صندوق انتخاب کند.

یک زن مستخدم هتل مجلل سوفیتل در نیویورک مدعی است که دومینیک استراوس کان، روز شنبه، ۱۴ می و زمانی که این زن برای نظافت وارد اتاقش شده بود، در صدد برآمد به او تجاوز کند.

آقای استراوس کان که روز شنبه دستگیر شد، اتهاماتی را که در این باره علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد می‌کند.

او در حال حاضر در زندان جزیره رایکرز نیویورک تحت بازداشت است و به خاطر جلوگیری از اقدام احتمالی به خودکشی تحت مراقبت ویژه قرار دارد.

از نگهبانان این زندان خواسته شده است تا هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه یکبار به او سر بزنند.

دومینیک استراوس کان که ۶۲ سال دارد و متاهل است، نامزد پیشتاز و برنده احتمالی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۲ میلادی به شمار می‌رفت.

او با هفت مورد اتهام روبه‌رو است و ممکن است در حکم احتمالی دادگاه، تا ۲۵ سال زندان برایش در نظر گرفته شود.

وکلای مدافع آقای استراوس کان پیشنهاد داده بودند که با سپردن یک میلیون دلار وثیقه، به او اجازه داده شود تا زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه در روز جمعه، در منزل دخترش در نیویورک بماند، ولی دادگاه این درخواست را رد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای استراوس کان اتهاماتی را که درباره سوءاستفاده جنسی، علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد می‌کند

افزایش فشارها

تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا که در باشگاه هاروارد در نیویورک صحبت می‌کرد، گفته است که مهمترین کاری که صندوق بین‌المللی پول باید انجام دهد، این است که جانشینی برای آقای استراوس کان پیدا کند.

وزیر دارایی آمریکا گفت: "مشخصا او الان در جایگاهی نیست که بتواند رئیس صندوق بین‌المللی پول باشد."

این اولین باری است که یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا علنا درباره نتایج اتهامات مطرح علیه آقای استراوس کان اظهار نظر می‌کند.

از زمان بازداشت آقای استراوس کان در روز شنبه گذشته، جان لیپسکی، معاون او، سرپرست موقت صندوق بین‌المللی پول شده است، هرچند فشارها بر این صندوق برای انتخاب رئیس جدید، رو به افزایش است.

پیش از این، وزیر دارایی اتریش گفته بود که آقای استراوس کان به این سازمان "ضربه می‌زند".

"زنی راستگو"

در عین حال، جزئیات بیشتری در باره زنی که آقای استراوس کان را به سوءاستفاده جنسی متهم کرده، منتشر شده است.

یکی از وکلای این زن گفت که او از نظر روحی به شدت آسیب دیده است.

جفری شاپیرو گفت که این زن مستخدم هتل که ۳۲ سال دارد، " هفت سال پیش از کشور گینه در غرب آفریقا به آمریکا مهاجرت کرده است و با دختر نوجوانش زندگی می‌کند."

او شاپیرو گفت که "اظهارات این زن درباره اقدام آقای استراوس کان به تجاوز به او، محکم و بدون تناقض است، چون او واقعیت ماجرا را بیان می‌کند."

او اضافه کرد: "این ماجرا، چیزی جز یک آزار و سوءاستفاده جنسی نبوده است و ممکن نیست بعد یا جنبه ای در آن باشد که نشان دهد با رضایت دو طرف این اتفاق رخ داده است."

وکیل مدافع شاکی پرونده آقای استراوس کان گفت: "این فقط نظر من نیست که این زن راست می‌گوید، بلکه اداره پلیس نیویورک هم به چنین نتیجه‌ای رسیده است و این زن هیچ هدف یا انگیزه دیگری ندارد."

به گفته آقای شاپیرو، موکل او تا زمانی که پلیس به او خبر داد، از هویت و جایگاه آقای استراوس کان مطلع نبود.

همزمان ادعای دیگری علیه رئیس صندوق بین‌المللی پول مطرح شده است. تریستین بانون، نویسنده ۳۱ ساله فرانسوی، می‌گوید که ممکن است شکایتی مبنی بر تعرض جنسی که به گفته او در سال ۲۰۰۲ میلاید رخ داده است، علیه آقای استراوس کان مطرح کند.

مطالب مرتبط