آمریکا و اتحادیه اروپا دوباره به سوریه هشدار دادند

حق نشر عکس AP
Image caption با وجود هشدار به دولت سوریه، خانم کلینتون و خانم اشتون، جزئیات اقدامات احتمالی علیه این کشور را اعلام نکردند

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به برخوردهای خشونت آمیز با تظاهرات مخالفان دولت سوریه، هشدار داده‌اند که برای فشار بر دولت این کشور اقدامات بیشتری خواهند کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا بعد از مذاکراتی که با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشت، گفت که "در روزهای آینده، گام‌های بیشتری برخواهیم داشت."

آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون تحریم‌هایی را علیه تعدادی از اعضای حکومت سوریه در نظر گرفته‌اند.

در عین حال، دولت سوریه گزارش‌هایی را که درباره کشف دست‌کم یک گور دسته‌جمعی در جنوب شهر درعا منتشر شده‌اند، رد کرده است.

وزیر کشور سوریه گفته است که این گزارش‌ها "کاملا خلاف واقع" و بخشی از فعالیت‌هایی است که برای "فتنه‌انگیزی" انجام می‌شوند.

همچنین، فعالان مدنی آنلاین سوریه، از مردم این کشور خواسته‌اند تا روز چهارشنبه دست به اعتصاب عمومی بزنند. هرچند معلوم نیست که چند نفر از معترضان با این اعتصاب همراه شوند.

"الان تغییر دهید"

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بعد از دیداری که روز سه‌شنبه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واشنگتن داشت، به رهبر سوریه هشدار جدیدی داد.

او گفت: "آقای اسد از اصلاحات سخن می‌گوید، ولی سرکوب وحشیانه‌ای که انجام می‌شود، نشانگر نیات واقعی او است."

خانم اشتون هم بدون آن که درباره جزئیات توضیح بدهد، گفت که "در ساعات و روزهای آینده، شاهد اقداماتی خواهید بود."

او اضافه کرد: "اگر دولت (سوریه) همانطور که مرتب گفته است، واقعا می‌خواهد دست به تغییر بزند، الان، زمان این تغییرات است."

خانم کلینتون و خانم اشتون درباره اقداماتی که ممکن است علیه دولت سوریه انجام شود، توضیح بیشتری ندادند.

با آن که تاکنون تحریم‌هایی علیه مقامات ارشد سوریه و افراد نزدیک به بشار اسد اعمال شده‌اند، ولی تاکنون، شخص بشار اسد هدف اقدامات دولت آمریکا و اتحادیه اروپا نبوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای نظامی سوریه برای آرام کردن و در دست گرفتن دوباره کنترل اوضاع به شهر درعا اعزام شدند

"قربانیان غیرنظامی"

حدود دو ماه از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه می‌گذرد. اعتراض‌ها به دولت این کشور از اواسط ماه مارس و از شهر درعا شروع شد.

به دنبال عملیات نیروهای نظامی و امنیتی برای فشار آوردن و بازداشت مخالفان در درعا، این شهر به یکی از مراکز مهم اعتراضات علیه دولت سوریه تبدیل شد.

گفته می‌شود که در طول چند هفته درگیری و ناآرامی در درعا ده‌ها نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

روز سه‌شنبه، وزیر کشور سوریه تایید کرد که در یکی از مناطق درعا ۵ جسد پیدا شده‌اند. او گفت که علت مرگ این افراد در حال بررسی است.

با این حال، او ادعاهای مطرح درباره کشف یک گور دسته‌جمعی را رد کرد.

سازمان های فعال در زمینه حقوق بشر در سوریه تاکید دارند که ۲۴ جسد از یک گور کم‌عمق بیرون کشیده شده‌اند. به گفته آنها، این قربانیان شامل یک مرد ۶۲ ساله، چهار نفر از فرزندان او، یک زن و یک کودک دیگر است.

فعالان حقوق بشر همچنین می‌گویند که در مجموع ۴۱ جسد دیگر در اطراف مزارع گندم در نزدیکی شهرهای جاسم و انخل، در شمال درعا، پیدا شده‌اند.

هر دو شهر جاسم و انخل به تازگی مورد حمله نیروهای امنیتی سوریه قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، شخصا به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد اطمینان داده است که یک هیات حقوق بشری می‌تواند برای بررسی وضعیت به درعا برود.

با وجود درخواست‌های مکرر، این هیات هنوز نتوانسته است به سوریه برود.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید که در تصاویر ویدئویی که از شهر درعا منتشر شده‌اند، تانک‌های ارتش سوریه در داخل این شهر دیده می‌شوند، در حالی که مقامات رسمی سوریه بارها اعلام کرده‌اند که این تانک‌ها درعا را ترک کرده‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که فعالیت ارتش در شهر تلکلخ در شمال غرب دمشق، پایتخت سوریه، ادامه دارد. این شهر یکی از آخرین شهرهایی است که کانون ناآرامی‌ها بوده و درگیری‌ها در آن باعث شده است صدها غیرنظامی از این شهر فرار کنند و از مرز، وارد لبنان شوند.

مطالب مرتبط