انتقاد وزیر خارجه بریتانیا از نحوه اعمال کاهش هزینه‌ها در بی‌بی‌سی

بوش هاوس
Image caption بخش جهانی بی بی سی می‌گوید که قرار است بیش از ششصد شغل خبرنگاری را حذف کند.

در آستانه مذاکرات پارلمانی درباره تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر کاهش شانزده درصدی بودجه سرویس جهانی بی‌بی‌سی، ویلیام هیگ، وزیر خارجه این کشور از تصمیم کاهش هزینه ها دفاع کرده اگرچه نحوه کاهش این هزینه ها را زیر سوال برده است.

در این رابطه آقای هیگ گفت که تصمیم به بستن بخش هندی در سرویس جهانی بی بی سی درست نبوده و این تصمیم هنوز عملی نشده است.

او همچنین گفت که نسبت حذف مشاغل به کاهش بودجه "به نوعی ناامید کننده" بوده است.

ماه گذشته یک کمیسیون پرنفوذ از اعضای پارلمان بریتانیا اعلام کرد که کاهش شانزده درصدی اعمال شده از سوی وزارت خارجه این کشور اشتباه بوده و باید تصحیح شود.

اعضای این کمیته گفتند که سرویس جهانی بی بی سی ارزشهای بریتانیایی را در جهان تبلیغ و گسترش می‌دهد که این اقدام در مقایسه با بودجه ناچیز آن ارزشی فراتر دارد.

در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا گفته است که کاهش هزینه‌ها "چالش برانگیز اما عادلانه" بوده است. او در عین حال افزوده که بی بی سی خود در باره اعمال این کاهشها تصمیم گرفته است.

بخش جهانی بی بی سی می‌گوید که قرار است بیش از ششصد شغل روزنامه نگاری را حذف کند و از هزینه های اداری بکاهد.

در همین حال در مطلبی که اخیرا در روزنامه تایمز منتشر شده به نقل از یکی از منابع دولتی گفته شده است که مدیران سرویس جهانی بی بی سی متهم شده اند که برای حفظ حقوق‌های خود برخی از بخش های زبان های دیگر را بسته‌اند.

در این گزارش نشریه همچنین آمده است که پنج نفر از اعضای هیات مدیره بی بی سی بیش از ۱۵۰ هزار دلار در آمد دارند و و مدیر کل آن ۵۰ درصد بیش از نخست وزیر در آمد دارد.

در همین حال بی بی سی از این گزارشها اظهار تعجب کرده و گفته است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون حدود ۳۲ درصد از مبالغ پرداختی به مدیران ارشد خود کاسته است.

مسئولین بی بی سی همچنین گفته‌اند که این سازمان از هزینه های اداری خود بیش از یک سوم در مقایسه با خدمات غیر اداری خود کاسته است.

کاهش هزینه ها

در اکتبر سال گذشته میلادی بی‌بی‌سی و دولت بریتانیا توافق کردند که مسئولیت تأمین هزینه سالانه سرویس جهانی بی‌بی‌سی( ۲۷۲ میلیون پوند) از وزارت امور خارجه این کشور به بی‌بی‌سی منتقل شود و این هزینه هم مانند هزینه برنامه‌های داخلی بی‌بی‌سی، از محل دریافت "حق اشتراک استفاده از تلویزیون" از شهروندان بریتانیایی تأمین شود.

بر اساس این توافق، میزان "حق اشتراک استفاده از تلویزیون" که به طور مستقیم برای اداره شبکه های داخلی بی بی سی در بریتانیا از شهروندان دریافت می شود نیز برای شش سال آینده تثبیت می شود.

تصمیم در مورد تغییرات گسترده در نحوه عملکرد بی بی سی، تنها چند ساعت پیش از اعلام رسمی برنامه نهایی بازنگری در هزینه های دولت بریتانیا در مجلس این کشور نهایی شد.

سرویس جهانی بی بی سی قبلا هم از نظر سیاست‌ها و شیوه روزنامه نگاری و همچنین از نظر اداری بخشی از بنگاه بی بی سی بود، اما از این به بعد از نظر مالی هم بخشی از این بنگاه است.

پیشتر نیز عده ای این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این تغییرات ممکن است باعث آسیب دیدن کیفیت متفاوت بخش جهانی بی بی سی شود یا این بخش را در اولویت کاهش بودجه قرار دهد. منتقدان همچنین از نحوه تصمیم گیری در مورد این بخش که ظاهرا با مشورت های اندکی همراه بوده است انتقاد کرده اند.

منتقدان سرویس جهانی بی بی سی معمولا این نهاد را "دولتی" توصیف می کردند و استقلال حرفه ای آن را با توجه به تأمین بودجه اش توسط دولت، نمی پذیرفتند.

کارشناسان امور رسانه ای می گویند که تصمیم جدید ممکن است استقلال حرفه ای بخش جهانی بی بی سی را روشن تر کند، اما آینده آن را با ابهام ها و تصمیم های دشوارتری روبرو خواهد کرد.