خشم جمهوری آذربایجان از انتقاد پارلمان اروپا

تظاهرات در آذربایجان حق نشر عکس AP
Image caption دولت آذربایجان عده ای از مخالفان خود را در جریان تظاهرات ضد دولتی بازداشت کرده است

در حالیکه مردم جمهوری آذربایجان هنوز به مناسبت پیروزی هنرمندانشان در یورو ویژن، بزرگ ترین مسابقه موسیقی اروپایی، سرمست و شاد هستند، رابطه دولتشان با اتحادیه اروپا، به دلیل انتقاداتی که از این کشور شده است، از گرمای سابق برخوردار نیست.

پارلمان اروپا هفته پیش با صدور قطعنامه ای از سابقه رعایت حقوق بشر در آذربایجان انتقاد کرده است.

دولت آذربایجان هم در مقابل پارلمان اروپا را متهم می کند که با این انتقاد سعی دارد حاکمیت آذربایجان را تضعیف کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که دولت آذربایجان در حال تهیه نامه ای اعتراض آمیز به اتحادیه اروپاست. سیاستمداران آذری به قطعنامه پارلمان اروپا که در آن از نحوه رفتار دولت آذربایجان با مخالفان انتقاد شده، اعتراض دارند.

در این قطعنامه که پنجشنبه هفته گذشته (۱۲ مه)، به تصویب پارلمان اروپا رسید، از دستگیری کسانی که در تظاهرات صلح آمیز شرکت کرده بودند، انتقاد شده است، و از دولت خواسته شده که خبرنگاران مخالف و فعالان جوانی را که بازداشت کرده است، آزاد کند.

یکی از اعضای پارلمان اروپا، دولت آذربایجان را متهم کرده است که به حقوق بشر در این کشور احترام نمی گذارد.

دولت آذربایجان شدیدا به این اتهامات اعتراض کرده است، و یک کمیسیون پارلمانی تشکیل داده است تا رسما به پارلمان اروپا اعتراض کند.

مقام های آذری می گویند که مردم اجازه برگزاری تظاهرات را دارند اما این تظاهرات باید فقط در نواحی ای برگزار شود که برای آن اجازه صادر شده است.

به گفته مقام های آذری، کسانی که زندانی شده اند مرتکب کارهای خلاف قانون مانند حمل مواد مخدر شده اند.

روز جمعه یرزی بوزک، رئیس اتحادیه اروپا، برای دیدار از باکو، پایتخت آذربایجان، به این کشور می رود. قرار است که نامه اعتراض دولت آذربایجان در این دیدار به او داده شود.

هر چند که جمهوری آذربایجان برنده مسابقه موسیقی یورو ویژن ۲۰۱۱ شده است، اما با اتهاماتی که در رابطه با رعایت حقوق بشر به این کشور وارد شده، هنوز حمایت اروپایی ها را به دست نیاورده است.

چشم های نگران دولت به سمت جهان عرب

روز جمعه (۱۱ مارس) بیش از چهل نفر در تظاهرات ضد دولتی در باکو دستگیر شدند.

پلیس جمهوری آذربایجان در روز شنبه (۱۲مارس) نیز گروهی از مخالفان دولت را بازداشت کرد. علت بازداشت آنها اینگونه اعلام شد که قصد داشتند در تظاهرات ضد دولتی شرکت کنند.

خبرنگار بی بی سی می گوید جوانان در این کشور، از تظاهراتی که کشورهای عربی را فرا گرفته، الهام گرفته اند و درصددند تا علیه دولتی که متهم به فساد و نقض مکرر حقوق انسانی است، قیام کنند.

فعالیت های سیاسی در جمهوی آذربایجان به دقت از سوی سازمان های اطلاعاتی زیر نظر گرفته می شوند و رسانه ها نیز تحت کنترل هستند.

تحلیلگران می گویند دولت جمهوری آذربایجان از بروز ناآرامی های مشابه جهان عرب در این کشور به شدت مضطرب است و می ترسد که این ناآرامی ها بتواند جانی تازه به احزاب و گروه های مخالف بدهد.

مطالب مرتبط