ادای احترام ملکه بریتانیا به قربانیان "یکشنبه خونین" در ایرلند

حق نشر عکس Getty
Image caption ملکه بریتانیا هنگام دیدار از کالج ترینیتی یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپا، در دوبلین

ملکه الیزابت در ادامه سفر تاریخی خود به جمهوری ایرلند، قرار است از استادیوم کورک پارک دیدن کند. ۹۱ سال پیش ۱۴ نفر در این استادیوم به دست نیروهای بریتانیایی کشته شدند؛ واقعه ای که از آن به عنوان "یکشنبه خونین" یاد می شود.

همچنین ملکه بریتانیا در دومین روز از دیدار خود قرار است در مراسمی شرکت کند که به مناسبت یادبود قربانیان جنگ ایرلند برگزار خواهد شد.

تنها سخنرانی او در طول این سفر قرار است در میهمانی شامی که امشب در قصر دوبلین برپا می شود، ایراد شود.

پیتر هانت، خبرنگار امور سلطنتی در بی بی سی می گوید که ملکه الیزابت احتمالا در مورد مشکلات پیشین سخن خواهد گفت اما به نظر نمی رسد برای رفتارهای گذشته بریتانیا در قبال جمهوری ایرلند عذر خواهی کند.

برنامه رسمی امروز چهارشنبه ۱۸ مه با دیدار از ساختمان تاریخی آبجوسازی گینس آغاز می شود و بعد از آن ملکه الیزابت از استادیوم کورک پارک در شمال دوبلین دیدن خواهد کرد.

در ماه نوامبر ۱۹۲۰، در بحبوحه جنگ برای استقلال ایرلند،۱۳ تماشاچی و یک بازیکن فوتبال توسط نیروهای بریتانیایی کشته شدند.

یادبود سربازان

بخشی از تاریخ که یادآوری آن هنوز برای کشور میزبان ناراحت کننده است، کشته شدن پنجاه هزار سرباز ایرلندی در جنگ جهانی اول است.

ملکه الیزابت نیز هنگام شرکت در مراسم یادبود این سربازان با این بخش از تاریخ که روابط دو کشور را به چالش کشیده است، روبرو خواهد شد.

پس از پایان جنگ جهانی اول به مدت دهه ها، از شورشیانی که در قیام عید پاک سال ۱۹۱۶ وارد نبرد شده و کشته شدند، قدردانی می شد، بدون آنکه از همکاری و کمک سربازها یادی شود.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پس از پرواز به جمهوری ایرلند و انجام مذاکره با اندا کنی، همتای خود، در مهمانی شام امشب در قصر دوبلین حضور خواهد یافت.

آقای کنی گفته است که قصد دارد در مورد آزاد سازی پرونده های دولتی بریتانیا در مورد بمب گذاری های دوبلین و موناهان در سال ۱۹۷۴ با آقای کامرون صحبت کند.

با آنکه مخالفان سفر ملکه بریتانیا به ایرلند، چند تظاهرات جداگانه در شهر دوبلین برگزار کردند، نخستین روز از سفر ملکه الیزابت نسبتا به آرامی پیش رفت.

هنگام دیدار ملکه بریتانیا از "باغ یادبود"در دوبلین، پلیس ضد شورش با معترضان دو تظاهرات که همزمان در فاصله ای کوتاه از این محل برگزار شده بود، برخورد و تلاش کرد آنها را پراکنده کند.

این باغ به یادبود افرادی اختصاص یافته است که "جان خود را برای آزادی ایرلند فدا کرده‌اند" و بسیاری از آنها افرادی هستند که در جنگ برای استقلال ایرلند از بریتانیا کشته شده‌اند و قربانیان جنگ استقلال علیه بریتانیا به شمار می‌روند.

این سفر تاریخی روز جمعه ۲۰ مه، با بازدید ملکه از چند محل تاریخی دیگر از جمله "بازار انگلیسی" و موسسه "تیندال" به پایان می رسد.

مطالب مرتبط