بشار اسد: ارتش در برخورد با معترضان اشتباه کرد

به روز شده:  15:03 گرينويچ - چهارشنبه 18 مه 2011 - 28 اردیبهشت 1390

اسد: ارتش در برخورد با معترضان دچار اشتباهاتی شد

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید که نیروهای امنیتی این کشور در چگونگی برخورد با اعتراض ها دچار اشتباهاتی شدند. در این میان تانک های ارتش سوریه امروز هم برای سرکوب مخالفان شهرک، تل کلخ را گلوله باران کردند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گفته است که نیروهای امنیتی در رویایی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده اند.

در جریان این اعتراضات بیش از هشتصد نفر کشته شده اند.

آقای اسد در بخشی از اظهارات خود که از طریق روزنامه "الوطن" منتشر شده گفته است که به هزاران نیروی پلیس این کشور آموزش های جدید داده خواهد شد.

بشار اسد، یازده سال پیش، به دنبال مرگ حافظ اسد، پدرش، قدرت را در دست گرفت.

اظهارات آقای اسد در حالی منتشر می شود که بی بی سی گزارش هایی در مورد حمله نیروهای نظامی این کشور به آوارگان در مناطق مرزی دریافت کرده است.

آوارگانی که از سوریه به لبنان پناه برده اند به بی بی سی گفته اند که آنها از صحنه درگیری های خشونت آمیز در شهر تلکلخ، فرار کرده اند.

شهر تلکلخ در شمال غرب دمشق، پایتخت سوریه، یکی از آخرین شهرهایی است که کانون ناآرامی‌ها بوده و درگیری‌ها در آن باعث شده است صدها غیرنظامی از این شهر فرار کنند و با عبور از مرز، وارد لبنان شوند.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که تانک ها به سمت خانه های آنها شلیک می کردند و هنگامی که مردم سعی می کردند از خانه فرار کنند، نیروهای امنیتی به سوی آنها شلیک می کردند.

دولت سوریه پیش از این تظاهرکنندگان را عوامل اسرائیل و نفوذی خوانده و بشار اسد هم گفته است کسانی را که در پشت "توطئه" اخیر علیه کشورش هستند، شکست خواهد داد.

فرار سربازان سوریه به لبنان

بشار اسد

در ماه ژانویه، بشار اسد گفته بود که احتمال بروز ناآرامی در سوریه وجود ندارد

در همین حال بر اساس گزارش های رسیده، نیروهای امنیتی در لبنان دو تن از سربازان ارتش سوریه را که برای فرار از درگیری ها از مرز رد شده بودند، بازداشت کرده است.

گزارش ها حاکی است که این سربازان به سوی شبه نظامیان دولتی که غیر نظامیان را هدف گلوله قرار داده بودند، شلیک کرده و پس از آن فرار کردند.

طبق گزارش ها سرباز سوم در جریان این درگیری کشته شد.

فعالان حقوق بشر از ارتش لبنان درخواست کرده اند که این سربازها را به مقامات سوریه واگذار نکنند.

هنوز هیچیک از مقامات لبنان و سوریه در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

یکی از ساکنان تلکلخ از طریق تلفن به خبرگذاری رویترز گفت: " آنها خانه ها را خراب کرده و آب و برق را قطع کرده اند. مجروحان در آغوش ما می میرند و کشته شدگان در خیابان ها از این طرف به آن طرف کشیده می شوند."

نبیل حلبی، رئیس موسسه لبنانی دموکراسی و حقوق بشر، گفت که سربازهای مذکور در ایست بازرسی مرزی کشیک می دادند که گروهی از غیر نظامیان برای عبور از مرز نزدیک شدند.

او افزود: "ماموران مرزی و گروهی از شبه نظامیان موسوم به شبیه به سمت آوارگان شلیک کردند. این سه سرباز نیز در مقابل و برای دفاع از غیرنظامیان آتش آنها را پاسخ دادند. در همین حین یکی از این سربازان کشته و دو نفر دیگر فرار کردند."

به گفته او نیروهای اطلاعاتی لبنان این "دو سرباز و جسد سومی" را با خود بردند. آقای حلبی اضافه کرد که به نظر او اگر این سربازها به سوریه بازگردانده شوند با خطر شکنجه و اعدام مواجه می شوند.

خبرنگاران خارجی اجازه ورود به داخل سوریه را ندارند، بنابر این گزارش ها به طور مستقل قابل تائید نیست.

در ماه ژانویه، بشار اسد به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که کشورش باثبات تر از تونس و مصر است و احتمال بروز ناآرامی در این کشور وجود ندارد. او گفته بود که متعهد به ادامه اصلاحات در این کشور است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.