هشدار گیتس درباره تجدید نظر در کمک به پاکستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption رابرت گیتس به زودی دولت باراک اوباما را ترک می کند

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است مدرکی دال بر اطلاع قبلی مقام های ارشد پاکستانی از محل زندگی اسامه بن لادن در خاک این کشور وجود ندارد.

او همچنین درباره قطع کمک های کلان ایالات متحده به پاکستان هشدار داده است.

شماری از اعضای ارشد کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به وزرای امور خارجه و دفاع این کشور، موضوع تجدید نظر در کمک های واشنگتن به اسلام آباد را مطرح کرده اند.

این سیاستمداران در پی کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان توسط نیروهای آمریکایی، درباره تعهد این کشور به مبارزه با گروه های افراطی ابراز تردید کرده اند.

وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه گفت فرض را بر این می گذارد افرادی در پاکستان از محل زندگی رهبر القاعده اطلاع داشتند اما به گفته رابرت گیتس، مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مقام های ارشد ارتش یا دولت پاکستان از محل رهبر القاعده با خبر بودند.

این در حالیست که شماری از اعضای سنای آمریکا با اشاره به اینکه رهبر القاعده در حدود ۵۰ کیلومتری پایتخت پاکستان زندگی می کرده است، گفته اند حداقل این است که ارتش پاکستان خود را به مبارزه جدی با القاعده متعهد نمی داند.

وزیر دفاع ایالات متحده هشدار داد که نباید برای تجدید نظر در کمک ها به پاکستان شتابزده عمل کرد.

رابرت گیتس گفت: "باید در این زمینه با احتیاط عمل کنیم. ما منافع عمده ای در پاکستان داریم. به نظر من باید به کمک های خود به پاکستان که به سود مردم این کشور است ادامه دهیم."

کنگره آمریکا حدود دو سال پیش یک کمک هفت و نیم میلیارد دلاری برای پاکستان در نظر گرفت که قرار است به تدریج و در ظرف پنج سال در اختیار اسلام آباد قرار بگیرد.

سناتور دموکرات دایان فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنا، نیز خواهان تجدید نظر در این کمک ها شده است.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه درباره پیامدهای قطع کمک ها به پاکستان ابراز نگرانی کرد.

او گفت که ژنرال اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان، به مبارزه با تروریسم متعهد است اما افزود پاکستان در برخورد با گروه های افراطی، فوریتی که آمریکا برای آن قائل است در نظر نمی گیرد.

یکی از این گروه ها شبکه حقانی است که آمریکا رهبران آن را تروریست اعلام کرده است، اما پاکستان از اقدام نظامی علیه این گروه خودداری می کند.

مطالب مرتبط