وزیر دادگستری بریتانیا در آینده "محتاطانه تر" صحبت می کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای کلارک گفت به نظر او تجاوز جنسی در هر شکلی یک مساله جدی است، و برداشت متفاوت از این سخنان "اشتباه" است

کن کلارک، وزیر دادگستری در دولت ائتلافی بریتانیا، در پی جنجالی که پس از اظهاراتش در مورد انواع تجاوز جنسی و مجازات‌های مرتبط با آن به پا شد گفته است که در آینده "محتاطانه تر" صحبت خواهد کرد.

اما وی در عین حال درخواست‌‌هایی مبنی بر کناره‌گیری از مقامش را رد کرد و گفت که او فقط "حقیقت وضعیتی" را توصیف کرده است که طبق آن، مجازات تجاوز جنسی با شرایطی که ارتکاب این جرم رخ داده، فرق می کند.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که او هنوز به آقای کلارک اطمینان کامل دارد.

اشاره آقای کلارک به "تجاوز جدی" و پیشنهاد برای تغییر قوانین در ارتباط با انواع متفاوت تجاوز جنسی، که روز گذشته (چهارشنبه ۱۹ مه) در بخشی از مصاحبه او با شبکه پنج رادیوی بی بی سی مطرح شد، با انتقادهای شدیدی در داخل بریتانیا مواجه شده است.

وی در این مصاحبه ضمن استفاده از عباراتی مثل "تجاوز جدی" به انواع دیگر تجاوز نیز اشاره می کند.

اظهارات آقای کلارک انتقاد شدید حزب مخالف را به همراه داشت که ادعا می کنند "جدی" خواندن بعضی از موارد تجاوز به آن معنی است که موارد دیگر جدی نیستند و در گروه دیگری قرار دارند.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر ضمن انتقاد از وزیر دادگستری خواستار برکناری وی شد.

آقای کلارک بعد از طرح این انتقادها گفت که به نظر او تجاوز جنسی در هر شکلی یک مساله جدی است، و برداشت متفاوت از این سخنان "اشتباه" است.

بر اساس قوانین داخلی بریتانیا، در حال حاضر تا یک سوم از طول دوره زندان افرادی که در ابتدای بررسی پرونده اتهام تجاوز جنسی به جرم خود اعتراف می کنند، کاسته می شود.

اما اکنون پیشنهادات تازه ای در دست بررسی است که در صورت پذیرش و تصویب، طول دوره محکومیت می تواند به نصف برسد.

روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن نوشته است که چیزی نمانده تا دولت ائتلافی بررسی پیشنهاهای تازه را رها کند.

همچنین راس هاکینز، خبرنگار امور سیاسی بی بی سی گفته است که احتمالا طرح تازه نمی تواند در مقابل مشاجرات و جنجال هایی که به پا شده مقاومت کند.

مطالب مرتبط