رئیس زندانی صندوق بین المللی پول از سمت خود کناره گیری کرد

به روز شده:  10:44 گرينويچ - پنج شنبه 19 مه 2011 - 29 اردیبهشت 1390

کناره گیری استراس کان و مسئله جانشینی او

رئیس صندوق بین المللی پول استعفا کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس صندوق بین المللی پول که به اتهام اقدام به تجاوز جنسی زندانی است از سمت خود کناره گیری کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه)، هیات اجرایی صندوق بین المللی پول (آی ام اف) با انتشار اطلاعیه ای در سایت این نهاد، اعلام کرد که دومینیک استراوس کان، مدیر عامل این نهاد مالی، با ارسال نامه ای، تصمیم خود به استعفا از ریاست این نهاد بین المللی را رسما به آگاهی هیات رسانده است.

روز ۱۴ مه، پلیس نیویورک آقای استراوس کان را، که ملیت فرانسوی دارد، هنگامی که در نظر داشت با هواپیما نیویورک را به مقصد اروپا ترک کند، در فرودگاه این شهر بازداشت کرد.

بازداشت وی براساس شکایت مستخدم زن هتلی در نیویورک صورت گرفت که دومینیک استراوس کان را به اقدام به تجاوز جنسی متهم کرده بود.

هیات اجرایی صندوق بین المللی پول در اطلاعیه خود متن استعفا نامه رئیس این نهاد را نیز منتشر کرده است.

کان - سمت چپ - در دادگاه

استراوس کان برای کناره گیری از ریاست آی ام اف تحت فشار شدید قرار داشته است

آقای کان در این نامه نوشته است که "با نهایت تاسف، امروز خود را ناگریز می بینیم استعفای خود از سمت مدیریت عامل صندوق بین المللی پول را به هیات اجرایی تسلیم کنم."

آقای استراوس کان افزوده است که "در این زمان، پیش از هر کس، به همسرم، که بیش از هر چیز دیگری او را دوست دارم، و به فرزندانم، خانواده ام و دوستانم می اندیشم."

رئیس مستعفی صندوق از همکاران خود در صندوق بین المللی پول قدردانی کرده و دستاوردهایی را که با حمایت آنان در طول سه سال ریاست خود بر این نهاد حاصل آمده، ستوده است.

مدیرعامل مستعفی آی ام اف در ادامه این استعفانامه، خود را بی گناه دانسته و نوشته است: "می خواهم به همه بگویم که با قاطعیت هر چه بیشتر تمامی اتهاماتی را که علیه من اقامه شده است، رد می کنم."

وی در مورد دلیل تصمیم به استعفا، گفته است که "می خواهم اعتبار این نهاد که با سربلندی و تعهد به آن خدمت کرده ام، حفظ شود و به خصوص تمامی قدرت خود، تمام وقت و تمام توان خود را مصروف اثبات بی گناهی ام کنم."

هیات اجرایی صندوق بین المللی پول گفته است که به زودی روند انتخاب رئیس جدید این صندوق را به جریان خواهد انداخت و تا آن زمان، جان لیپسکی همچنان به عنوان کفیل مدیرعامل صندوق انجام وظیفه خواهد کرد.

انتخاب رئیس جدید

کان و همسرش آن سینکلر

استراوس کان در نامه خود به خصوص بر علاقمندی به همسرش تاکید کرده است

پس از انتشار خبر بازداشت دومینیک استراوس کان به اتهام سوء استفاده جنسی، فشار برای کناره گیری او از این سمت آغاز شد و با مخالفت دادگاهی در نیویورک با آزادی او به قید وثیقه، این فشارها شدت گرفت و روز گذشته، وزیر خزانه داری آمریکا علنا ادامه کار آقای استراوس کان را نامطلوب دانست.

در حالیکه مشکلات مالی در بخش هایی از جهان، به خصوص کشورهای حوزه یورو، نقش صندوق بین المللی پول و رهبری آن را افزایش داده، این نظر مطرح شد که ادامه ابهام در مورد ریاست صندوق می تواند حل و فصل سریع این مسائل را با دشواری مواجه سازد.

صندوق بین المللی پول در پایان جنگ جهانی دوم به منظور کمک به حسن جریان تجارت جهانی تشکیل شد تا با کمک به رفع مشکلات کوتاه مدت کشورهای عضو در زمینه تراز پرداخت خارجی و نرخ برابری ارز، مانع از آن شود تا اینگونه دشواری ها به محدودیت های تجاری بیانجامد.

در حال حاضر، بیش از یکصد و هشتاد کشور در آی ام اف عضویت دارند که هر یک با سپردن مبلغی به عنوان سهمیه خود در "صندوق" این نهاد، به عضویت آن پذیرفته شده اند و در تصمیم گیری های آن شرکت دارند و از حمایت های پولی آن برخوردار می شوند.

فعالیت جاری این صندوق برعهده هیات اجرایی متشکل از نمایندگان بیست و چهار کشور است که پنج عضو آن توسط کشورهای دارای بیشترین سهمیه (آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه) تعیین می شوند و بقیه را سایر کشورهای عضو انتخاب می کنند.

از جمله وظایف این هیات، تعیین نامزد احراز سمت مدیر عامل، به عنوان بالاترین مقام اجرایی صندوق، است که به طور سنتی به شخصیتی از یکی از کشورهای اروپایی عضو تعلق گرفته در حالیکه سمت معاونت اول او به یک شخصیت مالی آمریکایی واگذار شده است.

ایالات متحده، که دارای بیشترین سهمیه در صندوق است، در برابر واگذاری سمت مدیریت عامل این نهاد به اروپاییان، به طور سنتی ریاست بانک جهانی را در دست داشته است.

ساختمان صندوق بین المللی

ریاست بر صندوق بین المللی پول به طور سنتی در دست اروپاییان بوده است

با اینهمه، شماری از کشورهای در حال توسعه جهان این ترتیبات را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که با توجه به افزایش نقش اقتصادی برخی از کشورهای غیر اروپایی، لازم است کشورهای دیگر نیز امکان رقابت واقعی بر سر احراز ریاست صندوق را داشته باشند.

در حال حاضر، گفته می شود که کشورهای غربی از "کریستین لاگارد"، وزیر دارایی فرانسه، و "اکسل وبر"، رئیس سابق بانک مرکزی آلمان برای نامزدی احراز این سمت حمایت می کنند اما برخی دیگر از اعضای صندوق تاکید دارند که کسانی از کشورهای در حال توسعه، مانند "کمال درویش"، از ترکیه، "مونتک سینگ اهلووالیا"، از هند، و "اگوستین کارستنس"، از مکزیک برای دستیابی به این سمت مناسبتر اند.

اگرچه انتظار می رود صندوق بین المللی پول، به عنوان یک سازمان تخصصی براساس ملاحظات فنی تصمیم گیری کند، اما به گفته ناظران، نگرش کلی و رویکرد سیاسی رهبر این نهاد نیز در تصمیم گیری های آن تاثیر دارد.

آمریکا و کشورهای اروپایی تاکید دارند که با توجه به مشکلات ارزی حوزه یورو، که می تواند نظام مالی و تجاری جهانی را مختل سازد، لازم است ریاست صندوق همچنان در دست یک شخصیت اروپایی آشنا و علاقمند به حل این مساله باقی بماند.

نگرانی برخی از کشورهای غربی این است که شخصیت های اقتصادی و مالی کشورهای در حال توسعه ممکن است مسائل این کشورها، مانند فقر گسترده و نابرابری در صحنه تجاری و مالی بین المللی را به مراتب از مشکلات حوزه یورو با اهمیت تر بدانند و نسبت به معضلات پولی اروپاییان همدردی لازم را نشان ندهند.

در حال حاضر، با وجود رشد سریع برخی از کشورهای غیر اروپایی، مانند چین و هند، هنوز هم مجموع سهمیه کشورهای توسعه یافته غربی، و در نتیجه مجموع آرای آنها، بیش از سایرین است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.