القاعده آخرین پیام صوتی بن لادن را منتشر کرد

بن لادن حق نشر عکس AP
Image caption این پیام صوتی در برخی از سایت های اسلامگرا منتشر شده است

گروه القاعده اخیرا یک فایل صوتی از اسامه بن لادن، رهبر پیشین این گروه منتشر کرده است که ظاهرا کمی پیش از مرگ او تهیه شده است.

در این پیام صوتی، بن لادن ضمن تجلیل از انقلاب‌های اخیر در جهان عرب از جمله تونس و مصر، از یک "موقعیت تاریخی" برای قیام مسلمانان جهان سخن گفته است.

این فایل صوتی ۱۲ دقیقه‌ای در سایت‌های اینترنتی اسلامگرایان قرار گرفته است.

اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در روز دوم ماه مه امسال توسط کماندوهای ویژه نیروی دریایی آمریکا در عمارتی در پاکستان کشته شد.

گمان می‌رود گروه القاعده اخیرا یک سرهنگ سابق ارتش مصر به نام سیف العدل را به جانشینی موقت بن لادن برگزیده است.

سیف العدل زمانی مسئولیت تامین امنیت بن لادن را برعهده داشت و گمان می‌رود در بمبگذاری سفارت آمریکا در شرق آفریقا در سال ۱۹۹۸ میلادی هم دست داشته است.

او را مسئول آموزش جنگجویان سومالیایی می دانند که در سال ۱۹۹۳ هجده سرباز آمریکایی را در موگادیشو کشتند. گفته می‌شود بعضی از هواپیما ربایان حادثه ۱۱ سپتامبر هم تحت آموزش آقای العدل بوده‌اند.

پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۳، سیف العدل به ایران گریخت و بر اساس بعضی از گزارش‌ها طی چند سال اقامت در ایران تحت بازداشت خانگی بوده است. بر اساس گزارش‌هایی که اواخر سال گذشته میلادی منتشر شد، احتمال دارد سیف العدل پس از آزادی به شمال پاکستان رفته باشد.

با این حال بعضی از تحلیلگران غربی در مورد نقش جدید سیف العدل در گروه القاعده ابراز تردید کرده‌اند و می‌گویند که احتمال دارد ایمن الظواهری که او هم یک مصری است، رهبری گروه القاعده را عهده دار شده باشد.

موقعیت تاریخی

در این فایل صوتی بن لادن در مورد تونس و مصر سخن گفته اما به شورش های اخیر در سوریه، لیبی و یمن اشاره ای نکرده است.

او در بخشی از این فایل صوتی گفته است: "من فکر می‌کنم بادهای تغییر به اذن خداوند در جهان اسلام خواهد وزید".

او همچنین افزوده است: "اکنون گذرگاه مهمی پیش روی شماست، و امت اسلام باید از این موقعیت بزرگ و کمیاب تاریخی برای رهایی از آمال حاکمان و قوانین بشری و سلطه غرب استفاده کنند. پس در انتظار چه هستید؟ خود و فرزندانتان را نجات دهید زیرا اکنون این موقعیت به دست آمده است".

برداشت عمومی این است که گروه القاعده در مقابل شورشهای جهان عرب که از ژانویه امسال در تونس آغاز شد و به سرعت به مصر سرایت کرد غافلگیر شده است.

تحلیلگران می گویند با وجودی که گروه القاعده و کشورهای غربی هر دو به نحوی از جنبش‌های انقلابی در کشورهای عربی حمایت کرده اند، اما مردم این کشورها به دنبال اهداف بسیار متفاوتی هستند.

دولت‌های غربی امیدوارند این جنبش‌ها منجر به انجام اصلاحات دموکراتیک در این کشورها شوند، در حالی که القاعده مایل است شاهد روی کار آمدن حکومت‌هایی در این کشورها باشد که برداشتی مشابه این گروه از احکام اسلامی داشته باشند.

مطالب مرتبط