حمایت اروپا از ریاست یک اروپایی بر صندوق بین‌‌‌المللی پول

حق نشر عکس Getty
Image caption در حال حاضر بیش از یکصد و هشتاد کشور در صندوق بین المللی پول عضو هستند

مقامات کشورهای اروپایی گفته‌اند یک سیاستمدار اروپایی دیگر باید ریاست صندوق بین المللی پول را برعهده بگیرد.

در پی استعفای دومینیک استراوس کان از ریاست صندوق بین المللی پول، به اتهام اقدام به تجاوز جنسی به مستخدمه یک هتل در نیویورک او امروز ( ۲۹ اردیبهشت ) مجبور به استعفا شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی از جمله مقامات اروپایی هستند که حمایت‌شان را از جایگزین شدن سیاستمداری اروپایی بر این نهاد اعلام کردند.

حمایت مقام‌های اروپایی از انتصاب مجدد یک اروپایی به ریاست صندوق بین المللی پول در حالی صورت می‌گیرد که بحث‌هایی با این مضمون در جریان است که رئیس آینده این نهاد باید از بین نامزدهای کشورهای در حال توسعه انتخاب شود.

خانم مرکل گفته است برای رسیدگی به مشکلات یورو، انتصاب یک اروپایی ضروری به نظر می‌رسد.

در همین حال صندوق بین المللی پول گفته است در آینده‌ای نزدیک اطلاعاتی را درباره انتصاب جانشین آقای استراوس کان منتشر می کند.

در حالی که مشکلات مالی در بخش‌هایی از جهان، به خصوص کشورهای حوزه یورو، نقش صندوق بین المللی پول و رهبری آن را افزایش داده، این نظر مطرح شده است که ادامه ابهام در مورد ریاست صندوق می‌تواند حل و فصل سریع این مسائل را با دشواری مواجه سازد.

صندوق بین المللی پول در پایان جنگ جهانی دوم به منظور کمک به بهبود جریان تجارت جهانی تشکیل شد تا با کمک به رفع مشکلات کوتاه مدت کشورهای عضو در زمینه تراز پرداخت خارجی و نرخ برابری ارز، مانع از آن شود تا این مسائل به محدودیت تجاری بینجامد.

در حال حاضر صندوق بین‌المللی پول بیش از صدو هشتاد عضو دارد که هر یک با سپردن مبلغی به عنوان سهم خود در "صندوق" این نهاد، به عضویت آن پذیرفته شده‌اند و در تصمیم‌گیری‌های آن شرکت دارند و از حمایت های پولی آن برخوردار می‌شوند.

فعالیت جاری این صندوق برعهده هیات اجرایی متشکل از نمایندگان بیست و چهار کشور است که پنج عضو آن توسط کشورهای دارای بیشترین سهمیه (آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه) تعیین می‌شوند و بقیه را سایر کشورهای عضو انتخاب می‌کنند.

مطالب مرتبط