اوباما: فصل جدیدی در دیپلماسی آمریکا آغاز شده است

باراک اوباما حق نشر عکس AP

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پس از ماه‌ها ناآرامی در کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا، در جریان یک سخنرانی مهم سیاست‌های آمریکا را درباره خاورمیانه و جهان عرب اعلام کرد.

آقای اوباما در ابتدای سخنانش گفت آمریکا شاهد بازگشایی فصلی تازه در عرصه دیپلماتیک و در دورانی است که تغییرات چشمگیری در جهان عرب و خاورمیانه در حال شکل‌گیری است.

آقای اوباما با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده گفت بن لادن قاتلی بزرگ بود، نه شهید و حتی قبل از آن هم که کشته شود، مردم عقایدش را نمی پذیرفتند.

باراک اوباما گفت قبل از مرگ بن لادن هم مردم خاورمیانه و شرق و شمال آفریقا آینده خود را در دست‌های خود گرفته بودند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت اعتراضات در تونس و جاهای دیگر نباید باعث تعجب شود، زیرا استراتژی اعمال زور بیش از این کارایی ندارد.

آقای اوباما در ادامه سخنانش گفت سوال این جاست که آمریکا چه نقشی می تواند در رویدادهای جاری در خاورمیانه و شمال آفریقا داشته باشد.

او گفت آمریکا به ثبات و اراده ملت ها احترام می گذارد.

آقای اوباما همچنین گفت که آمریکا همواره از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در منطقه حمایت کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت لیبی گفت که اگر آمریکا و متحدانش وارد عمل نشده بودند، هزاران نفر از مردم این کشور کشته می‌شدند.

آقای اوباما اضافه کرد سرهنگ قذافی دیگر فرصتی ندارد.

آقای اوباما با دفاع ازتحریم‌های اعمال شده جدید علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفت بشار اسد یا باید در فکر تغییرات سیاسی در کشور باشد یا از قدرت کناره بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت نیروهای امنیتی سوریه باید تیراندازی به معترضان را متوقف کنند.

او همچنین سیاست‌های سرکوبگرانه دولت سوریه را علیه معترضان ضد دولتی با آن چه که در ایران می‌گذرد، مشابه دانست.

آقای اوباما همچنین گفت آمریکا بر این مسئله که مردم ایران مستحق برخورداری حقوق مساوی با دیگر مردم جهان هستند، تاکید می‌کند و دولت نباید مانع دستیابی آرزوهای مردم ایران باشد.

آقای اوباما با اشاره به روند صلح اسرائیل و فلسطینیان گفت صلح نیازمند مشارکت دو طرف است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت هیچ صلحی را نمی‌توان به آنها تحمیل‌ کرد، ضمن آن که تاخیر در این مسئله به معنای پایان یافتن این معضل نیست.

آقای اوباما همچنین گفت مرزهای اسرائیل و فلسطین باید به قبل از سال ۱۹۶۷ برگردد.

مطالب مرتبط