استراوس کان با وثیقه یک میلیون دلاری آزاد می شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption این سیاستمدار و اقتصاددان فرانسوی تمام اتهام های وارده را بی اساس می داند

قاضی دادگاهی در نیویورک موافقت کرده است که دومینیک استراوس کان، رئیس سابق صندوق بین المللی پول (آی ام اف)، با تودیع وثیقه یک میلیون دلاری از زندان آزاد شود.

آقای استراوس کان پس از ترک زندان، در آپارتمانی در ناحیه منهتن شهر نیویورک تحت بازداشت خانگی بسر خواهد برد.

دومینیک استراوس کان پنجشنبه رسما در رابطه با اقدام به سوء رفتار جنسی و تلاش برای تجاوز به مستخدمه‌ هتلی در این شهر متهم شد. او این اتهام ها را بی اساس می داند.

انتظار می رود که با وجود این حکم قاضی ایالتی، وی به دلایل اداری تا روز جمعه در بازداشتگاه باقی بماند.

این سیاستمدار و اقتصاددان فرانسوی پاسپورت خود را تسلیم دادگاه کرده است.

بر اساس حکم قاضی، استراوس کان، ۶۲ ساله، در این مدت در آپارتمان محل اقامتش به طور شبانه روزی زیر نظر دوربین و یک مامور مسلح پلیس خواهد بود.

هیات اجرایی صندوق بین المللی پول پنجشنبه اعلام کرد که دومینیک استراوس کان با ارسال نامه ای به این هیات، استعفا داده است.

دومینیک استراوس کان نوشت: "با نهایت تاسف، امروز خود را ناگریز می بینیم استعفای خود از سمت مدیریت عامل صندوق بین المللی پول را به هیات اجرایی تسلیم کنم."

روز ۱۴ مه، پلیس نیویورک آقای استراوس کان را هنگامی که در نظر داشت با هواپیما نیویورک را به مقصد پاریس ترک کند، در فرودگاه این شهر بازداشت کرد.

رئیس آینده آی ام اف

مقامات کشورهای اروپایی گفته ‌اند یک سیاستمدار اروپایی دیگر باید ریاست صندوق بین المللی پول را برعهده بگیرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی از جمله مقامات اروپایی هستند که حمایت‌شان را از جایگزین شدن سیاستمداری اروپایی بر این نهاد اعلام کردند.

حمایت مقام‌های اروپایی از انتصاب مجدد یک اروپایی به ریاست صندوق بین المللی پول در حالی صورت می‌گیرد که بحث‌هایی با این مضمون در جریان است که رئیس آینده این نهاد باید از بین نامزدهای کشورهای در حال توسعه انتخاب شود.

خانم مرکل گفته است برای رسیدگی به مشکلات یورو، انتصاب یک اروپایی ضروری به نظر می‌رسد.

صندوق بین المللی پول گفته است در آینده‌ای نزدیک اطلاعاتی را درباره انتصاب جانشین آقای استراوس کان منتشر می کند.

در حالی که مشکلات مالی در بخش‌هایی از جهان، به خصوص کشورهای حوزه یورو، نقش صندوق بین المللی پول و رهبری آن را افزایش داده، این نظر مطرح شده است که ادامه ابهام در مورد ریاست صندوق می‌تواند حل و فصل سریع این مسائل را با دشواری مواجه سازد.

صندوق بین المللی پول در پایان جنگ جهانی دوم به منظور کمک به بهبود جریان تجارت جهانی تشکیل شد تا با کمک به رفع مشکلات کوتاه مدت کشورهای عضو در زمینه تراز پرداخت خارجی و نرخ برابری ارز، مانع از آن شود تا این مسائل به محدودیت تجاری بینجامد.

در حال حاضر صندوق بین‌المللی پول بیش از صدو هشتاد عضو دارد که هر یک با سپردن مبلغی به عنوان سهم خود در "صندوق" این نهاد، به عضویت آن پذیرفته شده‌اند و در تصمیم‌گیری‌های آن شرکت دارند و از حمایت های پولی آن برخوردار می‌شوند.

فعالیت جاری این صندوق برعهده هیات اجرایی متشکل از نمایندگان بیست و چهار کشور است که پنج عضو آن توسط کشورهای دارای بیشترین سهمیه (آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه) تعیین می‌شوند و بقیه را سایر کشورهای عضو انتخاب می‌کنند.

مطالب مرتبط