اسرائیل طرح صلح مورد نظر آمریکا را رد کرد

نتانیاهو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نخست وزیر اسرائیل به زودی در واشنگتن با باراک اوباما دیدار خواهد کرد

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با صدور بیانیه ای، چارچوب کلی مورد نظر باراک اوباما برای آغاز مذاکرات صلح با فلسطینیان را رد کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه طی نقطی در واشنگتن، ضمن تشریح سیاست های کلان ایالات متحده در قبال منطقه خاورمیانه، به طور اصولی از تاسیس کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ با اسرائیل حمایت کرد.

او در یک مصاحبه اختصاصی با بی بی سی نیز گفت که مرزهای سال ۱۹۶۷ باید مبنای مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها در آینده باشد و افزود که طرفین باید در نظر داشته باشند که شرایط در دو سوی مرز تغییر کرده است و باید به معاوضه مبادرت ورزند.

اما دولت اسرائیل با صدور بیانیه ای بازگشت به مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ را رد کرده و گفته است که دولت آمریکا در سال ۲۰۰۴ در این خصوص به اسرائیل تعهد داده بود.

در جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن از جمله بیت المقدس شرقی را در کنار نوار غزه، به تصرف خود در آورد.

دولت اسرائیل در بیانیه خود آن مرزها را "غیر قابل دفاع" توصیف کرده و گفته است که بازگشت به آن به معنای از دست دادن نواحی مسکونی عمده ای در مناطق "یهودا و السامره" خواهد بود.

آقای اوباما به بی بی سی گفت که طرفین باید گفتگو درباره "قلمرو" و "مسائل امنیتی" را آغاز کنند و سپس به موضوع های مورد اختلاف دیگر از جمله آینده شهر بیت المقدس و پناهندگان فلسطینی بپردازند.

اما دولت اسرائیل این پیشنهاد را رد کرده و گفته است: "بدون دست یافتن به راه حلی درباره معضل پناهندگان فلسطینی خارج از اسرائیل، دادن امتیاز بر سر قلمرو به صلح منجر نخواهد شد".

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا می گوید که در مذاکرات صلح آتی، اسرائیل باید در مورد امنیتش از ناحیه کرانه باختری رود اردن اطمینان حاصل کند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که بنیامین نتانیاهو روز جمعه به آمریکا سفر می کند و در واشنگتن با باراک اوباما دیدار خواهد کرد.

وی در کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (ایپک) شرکت خواهد کرد.

این گروه یکی از با نفوذترین گروهای لابی سیاسی در آمریکاست که از منافع اسرائیل حمایت می کند.

این در حالیست که جورج میچل، نماینده ویژه او در امور صلح خاورمیانه چند روز پیش از مقام خود استعفا داد.

پافشاری اسرائیل بر عدم تمدید تعلیق فعالیت های ساختمانی در اراضی اشغالی باعث شده است که بسیاری از تحلیلگران درباره توانایی آمریکا در میانجیگری در روند صلح ابراز تردید کنند.

در پی پایان یافتن تعلیق ده ماهه شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی در ماه سپتامبر و عدم تمدید آن، محمود عباس از ادامه مذاکرات مستقیم با بنیامین نتانیاهو خودداری کرد.

حدود نیم میلیون شهروند اسرائیل از زمان اشغال اراضی فلسطینی در سال ۱۹۶۷، در بیشتر از یکصد شهرک یهودی نشین در این مناطق ساکن شده اند.

شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی با قوانین بین المللی مغایرت دارد ولی اسرائیل این موضوع را قبول ندارد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، سه شنبه از جامعه بین‌المللی خواست که تا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

آقای عباس در مطلبی که در نشریه نیویورک تایمز منتشر شد، خواست تا کشورها در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر، کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.

مطالب مرتبط