حداقل ۳۰ معترض در درگیری های سوریه کشته شدند

سوریه حق نشر عکس AP
Image caption در دو ماه گذشته بر گستردگی اعتراضات در سوریه افزوده شده است

بر اساس برخی از گزارش ها از سوریه، درگیری های تازه بین نیروهای امنیتی این کشور با معترضان به کشتن شدن دست کم ۳۰ نفر منجر شده است.

روز جمعه، ۲۰ مه ۲۰۱۱، از حمص، سومین شهر بزرگ سوریه خبر رسید که نیروهای امنیتی به سوی معترضان شلیک کرده اند.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که چندین نفر بر اثر این درگیری ها در حمص مجروح شده اند.

هزاران نفر در دیگر شهرهای سوریه از جمله بانیاس به خیابان ها آمده اند. اخیرا بشار اسد، رییس جمهوری سوریه دستور داده برای سرکوب مخالفان در بانیاس، تانک و نیروهای ارتش به این شهر اعزام شوند.

شاهدان عینی و فعالان سیاسی در سوریه می گویند پس از برگزاری نماز جمعه اعتراضات مشابهی در شهرهای درعا و قامشلی هم گزارش شده است.

این تازه ترین دور از اعتراضات مردمی به سیاست های بشار اسد است که به گزارش گروه های حقوق بشری از چند ماه پیش تاکنون به کشته شدن دست کم ۸۵۰ نفر انجامیده است.

فعالان حقوق بشری می گویند بعضی از معترضان با درآوردن پیراهن شان قصد داشتند نشان دهند که مسلح نیستند.

در این هفته گزارش هایی هم از شهر تل کلاخ در نزدیکی مرز لبنان گزارش شده بود که بر اساس آن دست کم ۲۷ نفر از معترضان کشته شدند.

با توجه به ممنوعیت حضور خبرنگاران خارجی در سوریه، تایید گزارش هایی که در ماه های اخیر از این کشور مخابره می شود دشوار است.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه چند روز پیش گفته بود که نیروهای امنیتی در رویایی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده اند و از آموزش های جدید برای نیروهای پلیس این کشور خبر داده بود.

با این حال او ریشه اعتراضات اخیر در این کشور را به کشورهای بیگانه مرتبط دانسته و از آغاز اعتراضات تا به امروز تغییرات چندانی در سیاست های خود به وجود نیاورده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز گذشته خود به تشریح مواضع و سیاست های جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه پرداخت و از آقای اسد خواست در صورتی که حاضر به انجام اصلاحات گسترده در این کشور نیست، از قدرت خداحافظی کند.

در واکنش به این سخنان آقای اوباما، بشار اسد او را به تحریک معترضان و گروه های مخالف داخلی متهم کرده است.

نگرانی ها نسبت به پناهجویان سوری

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است حدود چهار هزار نفر از ساکنان سوریه طی روزهای اخیر به لبنان گریخته اند.

به گفته این آژانس، براساس گزارش ها دریافتی بسیاری از این افراد به دلیل بمباران های سنگین شهر تل کلاخ مجبور به ترک خانه هایشان شدند.

به گفته این نهاد وابسته به سازمان ملل این پناهجویان در حال حاضر نیاز به آب، غذا و دارو دارند.

این درحالی است که یکی از سخنگویان وزارت اطلاع رسانی سوریه ضمن تکذیب هر گونه خبری درباره گلوله باران شهر تل کلاخ گفته است بیست نفر از نیروهای امنیتی در جریان درگیری ها با معترضان کشته شدند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل از لبنان خواسته تا به پناهجویان سوری کمک کند.

مطالب مرتبط