دیدار بنیامین نتانیاهو با باراک اوباما

Image caption اوباما از تاسیس کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ با اسرائیل حمایت کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای دیدار و مذاکره با با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید در واشنگتن رفته است.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که اسرائیل با صدور بیانیه ای، چارچوب کلی مورد نظر باراک اوباما برای آغاز مذاکرات صلح با فلسطینیان را رد کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ( ۲۹ اردیبهشت ماه) طی نطقی در واشنگتن، ضمن تشریح سیاست های کلان ایالات متحده در قبال منطقه خاورمیانه، به طور اصولی از تاسیس کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ با اسرائیل حمایت کرد.

اما اسرائیل با صدور بیانیه ای بازگشت به مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ را رد کرده و گفته است که آمریکا در سال ۲۰۰۴ در این خصوص به اسرائیل تعهد داده بود.

در جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن از جمله بیت المقدس شرقی را در کنار نوارغزه، به تصرف خود درآورد.

دولت اسرائیل در بیانیه خود این مرزها را غیرقابل دفاع خوانده و گفته است که بازگشت به این مرزها به معنای از دست دادن نواحی مسکونی عمده ای در مناطق یهودا و سامریه خواهدبود.

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ را رد کرده است

برآورد شده است که حدود ۳۰۰ هزار اسرائیلی در شهرک های ساخته شده در کرانه باختری زندگی می کنند که در خارج از این مرزها قرار دارد.

ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی کرانه باختری، براساس قوانین بین المللی غیر قانونی اعلام شده است، هر چند که اسرائیل این موضوع را قبول ندارد.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید هر چند انتظار می رود آقای نتانیاهو با استقبال گرم مقامات آمریکایی روبرو شود، اما در عین حال تردیدی نیست که در پی توافق ایجاد شده بین گروه های فتح و حماس، اسرائیل برای تغییر موضع نسبت به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی تحت فشار جامعه بین المللی قرار بگیرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، ادعای اسرائیل مبنی بر این که تنها کشور دمکراتیک منطقه است بدون شک تحت تاثیر تغییرات چشمگیری قرار خواهد گرفت که جهان عرب این روزها شاهد آن است.

همزمان اسرائیل حضور نظامی خود در بلندی های اشغالی جولان را افزایش داده و این بلندی ها را منطقه بسته نظامی اعلام کرده است.

اسرائیلی ها می خواهند از تکرار اتفاق یکشنبه گذشته در این منطقه جلوگیری کنند.

در آن زمان سربازان اسرائیلی به سوی معترضان لبنانی و سوری که می خواستند از یک حصار امنیتی در مرز سوریه و بلندی های اشغالی جولان عبور کنند، شلیک کرده و ۱۴ معترض را کشتند.

مطالب مرتبط