تجمع دهها هزار نفری در مادرید در اعتراض به سیاست‌های دولت

جوانان اسپانیا حق نشر عکس Reuters
Image caption طبق آمار، ۴۵ درصد جوانان در اسپانیا بیکار هستند

دهها هزار نفر، از شب گذشته در میدانی در مادرید، پایتخت اسپانیا تجمع کرده‌اند تا اعتراض خود را نسبت به سیاست های اقتصادی دولت این کشور اعلام کنند.

این افراد از هفته گذشته، میدان پوئرتو دل سول (دروازه خورشید) در مرکز مادرید را به اشغال خود در آورده اند تا خشم خود را نسبت به دولت و سیاست های ریاضتی آن نشان دهند.

گروهی از معترضان، تظاهرات در اسپانیا را با تظاهرات دموکراسی خواهان در میدان تحریر قاهره مقایسه کرده اند که منجر به سرنگونی حسنی مبارک شد.

تجمع این افراد در حالی صورت می گیرد که کمیسیون انتخاباتی اسپانیا به علت برگزاری انتخابات محلی روز یکشنبه، تحصن و تجمع را ممنوع کرده است.

اما دقایقی پس از نیمه شب، هزاران نفر به خیابان ها ریختند و شروع به شعار دادن کردند. پلیس هم ممانعتی نکرد.

تظاهرات در اسپانیا از شش روز پیش آغاز شد. به غیر از مادرید، در سایر شهرها نیز تظاهراتی برگزار شده است.

طبق آمار، ۴۵ درصد جوانان در این کشور بیکار هستند.

اقتصاد اسپانیا با کسری بودجه شدید و بدهکاری های هنگفتی مواجه است.

دولت اسپانیا با اعمال سیاست های ریاضتی تلاش کرده است بدهی های دولتی را کاهش دهد.

خبرنگار بی بی سی در مادرید می گوید بسیاری از اسپانیایی ها بر این باورند که دولت بیش از آن که به فکر ملت باشد، به فکر بازارهای اقتصادی است.

تظاهرکنندگان خواهان شغل، استانداردهای بهتر زندگی، سیستم عادلانه تر دموکراسی و اعمال تغییرات در برنامه های ریاضت اقتصادی دولت سوسیالیست این کشور هستند.

طبق قوانین اسپانیا، تجمعات سیاسی یک روز پیش از برپایی انتخابات ممنوع است.

گروهی از تظاهرکنندگان گفته اند که آنها از احتمال برخورد پلیس هراس داشتند اما وزیر کشور اسپانیا گفته است که پلیس برای "حل مشکل، مشکل دیگری نمی آفریند."

میزان بیکاری در اسپانیا ۲۱.۳ درصد است که بالاترین نرخ در اتحادیه اروپا است. بیش از ۴.۹ میلیون نفر در این کشور بیکار هستند.

خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا با تظاهرکنندگان احساس همدردی کرده است.

او گفته است: "وظیفه من، گوش کردن است و تلاش برای دادن پاسخی از سوی دولت تا ما بتوانیم وضعیت اقتصادی و استخدامی را هر چه زودتر بهبود بخشیم."

انتظار می رود حزب سوسیالیست در انتخابات محلی و منطقه ای روز یکشنبه، نتایج خوبی به دست نیاورد.

مطالب مرتبط