'۴۴ نفر در اعتراضات روز جمعه سوریه کشته شدند'

اعتراضات در سوریه حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروه های فعال حقوق بشر می گویند طی چند هفته ناآرامی در سوریه دست کم ۸۵۰ نفر کشته شده‌اند

فعالان سیاسی مخالف دولت در سوریه می گویند که در جریان اعتراضات گسترده بعد از نماز جمعه دیروز، ۲۰ مه، نیروهای امنیتی سوریه ۴۴ نفر را به ضرب گلوله کشته‌اند.

به گفته شاهدان دست کم ۱۱ نفر در شهر حمص در مرکز سوریه کشته شده‌اند.

تظاهرات اعتراضی روز جمعه در پی سخنان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت که در آن گفته بود آقای اسد یا باید به فکر تغییرات سیاسی در سوریه باشد یا از قدرت کنار‌ه‌گیری کند.

آقای اوباما روز پنج‌شنبه در سخنرانی مهمی درباره سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: "دولت سوریه باید تیراندازی به معترضان را متوقف و اجازه برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز را صادر کند."

در واکنش به این اظهارات، دولت سوریه آقای اوباما را به "دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه از جمله سوریه" متهم کرد و گفت که سخنرانی او باعث "تحریک بیشتر" معترضان می شود.

گروه های فعال حقوق بشر می گویند طی چند هفته ناآرامی در سوریه و برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه دولت آقای اسد، دست کم ۸۵۰ نفر کشته شده‌اند.

وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه گذشته در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده بود که این اتحادیه تحریم‌ها علیه سوریه را تمدید کند.

روز چهارشنبه دولت آمریکا برای نخستین بار بشار اسد را مورد تحریم قرار داد.

'شلیک مستقیم به معترضان'

برگزارکنندکان تظاهرات در شهر حمص می‌گویند که روز جمعه، پلیس برای مقابله با هزاران معترض در این ‌شهر به سوی جمعیت شلیک کرد.

یک شاهد عینی در شهر حمص درباره وقایع روز جمعه به بی‌بی‌سی گفت: "نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضین از تمام شیوه‌های ممکن، از جمله شلیک مستقیم و راندن خودروها در میان جمعیت معترضین استفاده می‌کردند."

این شاهد افزود معترضان جوان بعد از هر بار متفرق شدن، "دوباره با اشتیاق و نیروی بیشتری برای رودررویی با نیروهای امنیتی سوریه گرد هم می‌آمدند."

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید شهر ساحلی بانیاس نیز – که طی ماه گذشته مورد هجوم تانک‌ها و نیروهای نظامی ارتش سوریه قرار گرفت – روز جمعه شاهد یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی بود.

در همین حال آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که بنا بر آمار این سازمان، در هفته‌های اخیر حدود ۴۰۰۰ هزار نفر از سوریه به لبنان گریخته‌اند. بسیاری از این پناه‌جویان از بمباران شدید شهر تلکلخ‎ خبر داده‌اند.

یکی از سخنگویان وزارت اطلاعات سوریه بمباران تلکلخ را رد کرده و نا آرامی‌های موجود را به درگیری میان قاچاقچیان و نیروهای امنیتی نسبت داده است.

مطالب مرتبط