کناره گیری سیاستمداران مخالف ترکیه در پی رسوایی جنسی

نخست وزیر ترکیه حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از سیاست‌مدارانی که از سمت خود کناره گیری کرده، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را به حمایت از تهیه ویدیوی تصاویر جنسی رهبران حزب مخالف متهم کرده است

شش سیاستمدار ارشد حزب حرکت ملی ترکیه، از احزاب مخالف دولت، در آستانه برگزاری انتخابات عمومی، به دلیل یک رسوایی جنسی استعفا داده‌اند.

بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه این شش نفر، از جمله چهار معاون ریاست حزب، در پی دریافت تهدیدهایی مبنی بر انتشار ویدیوهای حاوی تصاویر جنسی از آنها، کناره گیری کرده اند.

چهار مقام ارشد دیگر این حزب نیز اوایل ماه جاری میلادی و بعد از انتشار فیلم‌های خصوصی‌شان استعفا دادند.

این رسوایی باعث افزایش تنش‌ها در آستانه برگزاری انتخابات عمومی ماه ژوئن، ماه آینده میلادی، شده است. در این انتخابات حزب اسلامی عدالت و توسعه به دنبال پیروزی برای سومین دوره متوالی است.

دنیز بلوک‌باشی، نماینده پارلمان و یکی از شش نفری که روز شنبه (۲۱ مه) استعفا داد، می‌گوید که او قربانی دامی شده که با حمایت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه طراحی شده است.

آقای بلوک‌باشی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "من کناره‌گیری می‌کنم تا حزبم را از آسیب‌های احتمالی این اتهامات نجات دهم."

'توطئه زشت'

حزب حرکت ملی ترکیهدومین حزب مخالف دولت در ترکیه است.

جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول می‌گوید نقش این حزب در نتیجه آرای انتخابات آتی بسیار حساس است. زیرا برای ورود به پارلمان ترکیه، رسیدن به حد نصاب لازم است و اگر حزب حرکت ملی ترکیه کمتر از ۱۰ در صد آرا را در انتخابات کسب کند، حتی یک کرسی هم نخواهد برد.

در صورت تحقق این امر، حزب حاکم عدالت و توسعه شانس زیادی برای کسب اکثریت مطلق پارلمان و در پی آن بازنویسی قانون اساسی ترکیه بدون برگزاری همه‌پرسی را خواهد یافت.

یک گروه ناشناس با نام "ملی‌گرایی متفاوت" در ابتدای ماه جاری میلادی، ویدیوهایی حاوی تصاویر جنسی از رهبران حزب حرکت ملی ترکیه منتشر کرد و خواهان کناره‌گیری تمام رهبران این حزب شد.

آقای بلوک‌باشی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "تحقیقاتی که در حال انجام است، پرده از چهره نیروهای تاریک پشت پرده این توطئه زشت، چه در داخل کشور و چه در خارج ازآن برخواهد داشت."

سال گذشته، دنیز بایکال، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، حزب اصلی مخالف دولت نیز بعد از انتشار اینترنتی تصاویر ویدیویی او به همراه یک نماینده زن مجلس در اتاق خواب، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

در آن زمان دادستانی ترکیه نتوانست کسانی که این ویدیو را ضبط و منتشر کرده بودند، پیدا کند.

مطالب مرتبط