اوباما: در صورت لزوم در هر کشوری عملیات یک‌جانبه انجام می‌دهیم

به روز شده:  11:30 گرينويچ - 22 مه 2011 - 01 خرداد 1390

گفت‌وگو با محمد وزیری درباره رابطه آمریکا و پاکستان

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که اگر یکی دیگر از رهبران گروه‌های پیکارجو در پاکستان شناسایی شود، او باز هم دستور عملیاتی مشابه آن چه درباره اسامه بن‌لادن انجام شد را صادر خواهد کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که اگر یکی دیگر از رهبران گروه‌های پیکارجو در پاکستان شناسایی شود، او باز هم دستور عملیاتی مشابه آن چه درباره اسامه بن‌لادن انجام شد را صادر خواهد کرد.

کلیک متن کامل مصاحبه اندرو مار با باراک اوباما را بخوانید

آقای اوباما گفت آمریکا نسبت به حق حاکمیت پاکستان حساس است اما نمی تواند اجازه دهد "نقشه‌های در حال اجرا به نتیجه برسند، بدون آن که آمریکا از خود واکنش نشان دهد."

قتل بن‌لادن توسط نیروهای آمریکایی در شهر کوچکی نزدیک اسلام‌آباد در اوایل ماه جاری میلادی، باعث افزایش تنش در روابط آمریکا و پاکستان شد.

این اظهارات آقای اوباما در آستانه سفر اروپایی او و در گفت و گو با ‌بی‌بی‌سی صورت گرفت.

در پاسخ به سوالی درباره واکنش آمریکا به ردگیری یا شناسایی احتمالی یکی دیگر از رهبران القاعده یا ملا عمر، رهبر طالبان، در پاکستان یا کشوری دیگر، آقای اوباما گفت که آمریکا در صورت لزوم دست به اقدام یک‌جانبه خواهد زد.

آقای اوباما به اندرو مار، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "وظیفه ما تامین امنیت ایالات متحده است."

او افزود: "ما احترام زیادی برای حق حاکمیت پاکستان قائل هستیم. اما نمی‌توانیم اجازه دهیم کسی فعالانه برای کشتار مردم ما یا متحدان ما برنامه‌ریزی کند."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین نقشه‌های در حال پیشرفتی به نتیجه برسد، بدون آن که ما واکنش نشان دهیم."

باراک اوباما

باراک اوباما در گفت و گو با بی‌بی‌سی گفت نمی‌توانیم اجازه دهیم کسی فعالانه برای کشتن مردم ما برنامه‌ریزی کند

آقای اوباما درباره عملیاتی که منجر به کشته شدن بن‌لادن شد – و او و دستیارانش به صورت مستقیم از کاخ سفید آن را مشاهده می کردند – ‌گفت: "آن ۴۰دقیقه، طولانی ترین ۴۰ دقیقه ای بود که در تمام دوره ریاست جمهوری‌ام تجربه کردم."

مذاکره با طالبان

آقای اوباما درباره افغانستان گفت با آن که راه حل نظامی نمی تواند پاسخگوی این نبرد باشد، اما افزایش نیروهای نظامی در افغانستان، باعث عقب نشستن طالبان شده و امکان دستیابی به یک آشتی سیاسی را تسهیل کرده است.

او گفت که "این درنهایت به معنای مذاکره با طالبان است" و افزود: "طالبان باید با القاعده به طور کامل قطع رابطه کند، خشونت را کنار بگذارد و به قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد."

در این گفت‌وگو که موضوعات زیادی،‌از وضعیت اقتصادی آمریکا تا مذاکرات صلح خاورمیانه را پوشش می‌داد،‌ آقای اوباما:

- تاکید کرد که مرزهای ۱۹۶۷ میان اسرائیل و فلسطین باید مبنای مذاکرات برای تشکیل یک کشور فلسطینی در آینده باشد.

- قیام های مردمی در خاور میانه را ستایش کرد و گفت از آنجا که مردم بدون توسل به خشونت برای دموکراسی مبارزه می کنند، آمریکا "به شدت از تلاش های آنها حمایت می کند."

- اقتصاد آمریکا را به عنوان "اولویت شماره یک" خود در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ معرفی کرد.

- موفقیت های داخلی در زمینه بهداشت و خدمات درمان، آموزش و انرژی پاک را ستود.

- اذعان کرد که آمریکا در زمینه مهاجرت و قوانین مربوط به انرژی کارهای ناتمامی دارد.

آقای اوباما امروز یکشنبه، ۲۲ مه، سفر اروپایی خود را آغاز می کند. او ابتدا به جمهوری ایرلند و سپس به بریتانیا، فرانسه و لهستان سفر خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.