پایان ماموریت نظامی بریتانیا در عراق

به روز شده:  14:59 گرينويچ - 22 مه 2011 - 01 خرداد 1390

پایان ماموریت هشت‌ساله نظامیان بریتانیا در عراق

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا از عملکرد نظامیان کشورش در عراق دفاع کرد. او گفت که عراق قبلا دیکتاتوری بیرحم داشت ولی حالا کشوری دموکراتیک است و بنابراین حضور نظامی در آنجا ارزش داشته است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت دفاع بریتانیا تایید کرده است که عملیات نظامی نیروهای این کشور در عراق نیمه‌شب امشب، یکشنبه (۲۲ مه) رسما پایان می‌یابد.

ماموریت نظامی بریتانیا با تکمیل دوره آموزشی نیروی دریایی عراق توسط نیروهای بریتانیایی به پایان می‌رسد و آخرین پرسنل نظامی این کشور تا روز جمعه آینده عراق را ترک می‌کنند.

با پایان عملیات "تلیک"، نام ماموریت بریتانیایی‌ها در عراق از سال ۲۰۰۳، چند نفر از نیروهای این کشور در سفارت بریتانیا در بغداد باقی خواهند ماند.

بیشترین تعداد نیروهای بریتانیایی در عراق حدود ۴۶ هزار نفر بوده است.

بیشتر نیروهای بریتانیایی در ماه ژوییه سال ۲۰۰۹ از شهر بصره، پایگاه اصلی‌شان در عراق خارج شدند، اما ۸۱ نفر از پرسنل آموزشی نیروی دریایی در بندر ام‌القصر باقی ماندند.

پایان ماموریت نیروهای بریتانیایی در عراق هشت سال بعد از آغاز دخالت این کشور در حمله به عراق به منظور سرنگونی صدام حسین صورت می‌گیرد.

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا به ۱۷۹ نفر از نیروهای این کشور که از سال ۲۰۰۳ "برای ایجاد امنیت و ثبات در عراق" کشته شده‌اند، ادای احترام کرد.

در آموزش نیروهای دریایی عراق توسط بریتانیایی‌ها سه نفر از بغداد و ۸۱ نفر از ام‌القصر شرکت داشتند.

در مجموع ۱۸۰۰ عراقی طی ۵۰ دوره متفاوت توسط نیروهای بریتانیایی آموزش داده شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.