تلاش اوباما برای آرام کردن تنش روابط آمریکا با اسراییل

باراک اوباما حق نشر عکس AP
Image caption آقای اوباما گفت که صحبت هایش "چند بار اشتباه تعبیر شده است."

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سخنانش در آی‌پک، بزرگترین لابی هوادار اسراییل در آمریکا، تلاش کرد تا تنشی را که بین آمریکا و اسراییل پس از اظهاراتش درباره تعیین مرز کشور آینده فلسطین به وجود آمده بود آرام کند.

او پنجشنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) هنگام طرح سیاست های آمریکا در خاورمیانه گفته بود "مرزهای اسراییل و فلسطین باید براساس مرزهای سال ۱۹۶۷ و همراه با تعویض زمین که با موافقت طرفین باشد، تعیین شود."

در جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن از جمله بیت المقدس شرقی را در کنار نوار غزه، به تصرف خود در آورد.

او در سخنرانی اش در آی‌پک یک بار دیگر بر نظرش پافشاری کرد که باید مرزهایی که در سال ۱۹۶۷ بود مبنا قرار گیرد، اما گفت که این موضوع باید همراه با معاوضه زمین باشد.

اسراییل بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ را که مورد تقاضای فلسطینی ها است رد کرده‌اند.

بعد از سخنان باراک اوباما در روز پنجشنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به شدت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که چنین مرزهایی "غیر قابل دفاع" خواهد بود.

آقای اوباما در سخنرانی امروز خود در آیپک گفت که صحبت هایش " چند بار اشتباه تعبیر شده است."

او در توضیح بیشتر منظورش از آن چه جمعه پیش درباره مرز کشور آینده فلسطین گفت: "این به این معنی است که دو طرف اسراییلی و فلسطینی برای تعیین مرزی مذاکره خواهند کرد که با آن چه که در چهارم ژوئن سال ۱۹۶۷ بوده متفاوت است."

او همچنین بر تعهد آمریکا برای حفظ امنیت اسراییل تاکید کرد و گفت: "حتی اگر زمانی ما با هم اختلاف نظر داشته باشیم، همانطور که همه دوست ها گاهی با هم مخالفند، اما رابطه آمریکا و اسراییل جدا نشدنی است و تعهد آمریکا به امنیت اسراییل، آهنین است."

این صحبت های آقای اوباما با تشویق حضار روبرو شد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین از جنبش حماس خواست تا کشور اسراییل را به رسمیت بشناسد و از دست زدن به اقدامات خشونت بار خودداری کند.

او گفت: "هیچ کشوری نمی تواند با گروهی تروریست که برای از بین بردنش قسم خورده است مذاکره کند."

او همچنین خواهان آزادی گلعاد شالیط، سرباز اسراییلی شد که توسط حماس در غزه زندانی شده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین با انتقاد از ایران برای حمایت از گروه های تندرو، اعلام کرد که کشورش به "افزایش فشار" بر ایران ادامه خواهد داد تا این کشور به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.

مطالب مرتبط