بن بست تازه در بحران سیاسی یمن

علی عبدالله صالح حق نشر عکس AP
Image caption علی عبدالله صالح طی سه دهه گذشته بر یمن حکومت کرده است

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن از امضای یک طرح آشتی ملی با مخالفان که قرار بود به بحران سیاسی در کشورش خاتمه دهد خودداری کرده است.

هم زمان، سازمان شورای همکاری خلیج فارس تلاش های دیپلماتیک خود برای میانجیگری بین دولت یمن و مخالفان را متوقف کرده است.

تلویزیون دولتی یمن اعلام کرده که علی عبدالله صالح این طرح را فقط در حضور رهبران مخالفان امضا خواهد کرد. رهبران مخالفان دولت طرح پیشنهادی کشورهای عرب را روز شنبه امضا کرده بودند.

براساس این طرح، رئیس جمهوری یمن طی ۳۰ روز کناره گیری و حکومت را به معاونش منتقل خواهد کرد و در ازای آن تحت تعقیب قرار نخواهد گرفت.

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از کشورهای عرب این منطقه طی اعلامیه گفته است که اقدام های خود برای حل بحران یمن را به علت "عدم وجود شرایط مناسب" به حالت تعلیق در می آورد.

دیپلمات های آمریکایی، اروپایی و عرب که برای آشتی ملی در یمن تلاش می کنند روز یکشنبه ناچار شدند که سفارت امارات متحده عربی در صنعا، پایتخت یمن را با هلیکوپتر ترک کنند زیرا این ساختمان به محاصره طرفداران مسلح آقای صالح در آمده بود.

علی عبدالله صالح ماه گذشته نیز در آخرین لحظات از امضای این طرح خودداری کرده بود.

پس از اصلاحاتی جزئی با دخالت آمریکا و دیپلمات های اروپایی، طرح جدیدی تنظیم شد.

گفته می شود که ائتلاف مخالفان و حزب حاکم کنگره ملی هر دو با شرکت در دولت وحدت ملی موافقت کرده اند.

ماه گذشته علی عبدالله صالح می خواست طرح آشتی را به عنوان رهبرحزب حاکم و نه رئیس جمهوری امضا کند ولی ائتلاف مخالفان آن را رد کرد.

رهبران جوانان مخالف علی عبدالله صالح، ائتلاف مخالفان دولت را متهم می کنند که قول خود مبنی بر مجازات علی عبدالله صالح را زیر پا گذاشته است.

از آغاز تظاهرات ضد دولتی در ماه ژانویه تاکنون بیش از ۱۳۰ نفر به دست نیروهای امنیتی یمن کشته شده اند.