پایگاه نیروی دریایی پاکستان از مهاجمان طالبان پاکسازی شد

نیروهای پاکستانی هنگام ورود به پایگاه حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی پاکستان توانسته اند بار دیگر پایگاه را در اختیار بگیرند

نفرات ارتش و پلیس پاکستان به عملیات مهاجمان طالبان در یک پایگاه نیروی دریایی در شهر کراچی خاتمه داده اند.

صبح دوشنبه، ۲ خرداد (۲۳ مه)، منابع ارتش پاکستان گزارش کردند که واحدهای نظامی و پلیس پس از چندین ساعت درگیری خونین، توانسته اند به مقاومت گروهی از مهاجمان مسلح در یک پایگاه نیروی دریایی این کشور پایان دهند و عملیات پاکسازی این محل از مهاجمان را آغاز کنند.

حمله به این پایگاه مهم نظامی عصر یکشنبه آغاز شد و نبرد بین دو طرف در ساعات شب همچنان ادامه داشت.

در این عملیات، دست کم دوازده نفر از پرسنل نیروی دریایی و شبه نظامیان وابسته به ارتش جان خود را از دست داده و چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

هنوز مقامات پاکستانی از شمار دقیق و وضعیت مهاجمان جزئیاتی در اختیار رسانه ها قرار نداده اند ولی انتظار می رود با پایان یافتن عملیات پاکسازی، گزارشی در این زمینه انتشار یابد.

ساعاتی پس از آغاز حمله به پایگاه دریایی مهران، سخنگوی اسلامگرایان تندرو موسوم به طالبان پاکستانی گفت که این گروه مسئولیت این حمله را برعهده می گیرد.

وی گفت که یکی از هدف های به اجرا گذاشتن این عملیات، انتقامجویی از "شهادت" اسامه بن لادن،رهبر شبکه القاعده، بوده است که به گفته مقامات آمریکایی، روز ۲ مه در مخفیگاهش در شمال غرب پاکستان کشته شد.

سخنگوی طالبان هدف دیگر این حمله را تضعیف ارتش پاکستان عنوان کرد که، به گفته او، حامی نظام سکولار و همکار ایالات متحده است اما نمی تواند "از سرزمین و مردم پاکستان و اسلام دفاع کند."

طرح عملیات

گفته می شود که بین ده تا پانزده فرد مسلح به نارنجک، آر پی جی و تفنگ خودگار در این عملیات شرکت داشتند و پس از ورود به پایگاه نظامی مهران، به گروه های کوچکتر تقسیم شدند و به تیراندازی و جند مورد انفجار متعددی مباردت کردند.

حق نشر عکس AP
Image caption در ساعات شب انفجارهایی در پایگاه نیروی دریایی پاکستان روی داد

در این عملیات، دست کم دو فروند هواپیمای شناسایی دریایی ساخت آمریکا منهدم شد و مهاجمان تعدادی از پرسنل حاضر در پایگاه را به گروگان گرفتند.

از سرنوشت گروگان ها هنوز گزارشی در دست نیست.

در گزارش های اولیه آمده بود که تعدادی مستشار آمریکایی و کارگر چینی هنگام حمله در این محل حضور داشتند که ممکن است کشته شده یا در دست مهاجمان باشند اما این گزارش ها تایید نشده است.

به گفته کارشناسان، نحوه انجام این عملیات بی شباهت به حملاتی نبود که گروهی از اسلامگرایان تندرو در سال ۲۰۰۸ در شهر بمبئی هند به اجرا گذاشتند که به چند روز درگیری آنان با واحدهای ارتش و و کشته شدن حدود دویست نفر منجر شد.

در پی انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن، حملات متعددی در نقاط مختلف پاکستان، از جمله بمب گذاری در نزدیک یک اتومبیل متعلق به هیات دیپلماتیک آمریکا در پاکستان صورت گرفته که طالبان مسئول آن شناخته شده است.

در شدیدترین عملیات، دو انفجار انتحاری در شهر پیشاور به کشته شدن حدود نود تن از اعضای واحد شبه نظامیان پلیس منطقه منجر شد.

مطالب مرتبط