تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

 بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption اتحادیه اروپا برای اولین بار تحریم هایی علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به اجرا می گذارد

اتحادیه اروپا برای اولین بار تحریم هایی علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به اجرا می گذارد تا برای پایان دادن به سرکوب بیرحمانه مردم سوریه تحت فشار قرار گیرد.

به گفته دیپلمات ها، وزارت خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل درمورد اعمال تحریم علیه بشار اسد که شامل ممنوعیت سفر و ضبط دارایی های اوست به توافق رسیدند.

پیشتر اتحادیه اروپا برادر بشار اسد و چهار تن از عموزاده ها و افراد نزدیک به او را تحریم کرده بود.

یکی از دیپلمات های اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفت که هدف از این تحریم ها توقف اعمال خشونت علیه مخالفان و ایجاد اصلاحات در سوریه است و کناره گیری بشار اسد در نظر نبوده است.

قبل از اجلاس اتحادیه اروپا، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا به خبرنگاران گفت "سرکوب در سوریه ادامه دارد حال این موضوع حائز اهمیت است که برخوردهای خشونت بار متوقف شود، زندانیان سیاسی آزاد شوند و در چند روز آینده راه برای اصلاحات هموار شود و نه اینکه سرکوب مردم ادامه پیدا کند."

ادامه سرکوب معترضان

به گفته فعالان حقوق بشر، درمراسم تشییع جنازه جمعی از کشته شدگان تظاهرات روز جمعه (۲۰ مه ) در شهر حمص بر اثر تیراندازی ماموران سوری به سوی تشییع کنندگان، پنج نفر کشته شدند.

روز جمعه در تظاهرات سراسری مردم سوریه بعد از نماز جمعه دست کم ۴۴ نفر کشته شدند اما دولت سوریه می گوید که تنها ۱۷ نفر توسط گروه های مسلح در تجمعات کوجکی که برگزار شده بود کشته شده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند که از ابتدای اعتراض های مردمی در ماه مارس تاکنون بیش از ۸۵۰ نفر کشته و هزار نفرزخمی شده اند.

چهارشنبه گذشته ۱۸ ماه مه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

این اولین باری بود که جامعه جهانی، بشار اسد را مورد تحریم قرار می داد.

مطالب مرتبط